Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Krwawe rozruchy bezrobotnych w Kaliszu”

To były najtragiczniejsze wydarzenia w Kaliszu od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Tłum wściekłych bezrobotnych zaatakował siedzibę władz miasta i policję. W ruch poszły kamienie. Prezydent i wicestarosta zostali poturbowani. Policja odpowiedziała ogniem. Przypominamy wydarzenia z 9 lutego 1926 roku.
„Krwawe rozruchy bezrobotnych w Kaliszu”

9 lutego minęła 91. rocznica zamieszek na ulicach Kalisza. Jest to fakt dość słabo znany współczesnym kaliszanom, żeby nie powiedzieć w ogóle. Tego dnia doszło do ataku na budynek policji i kaliskiego magistratu (urzędu miasta)  przez tłum bezrobotnych.

Użyto wtedy wobec nich policję, a nawet wojsko. Dane mówią o 5 rannych (komuniści szacowali rannych nawet na 30 osób). Niektóre ówczesne gazety wskazywały na komunistycznych prowokatorów całego zajścia.- Tłum bezrobotnych wtargnął do sali obrad magistratu, zdemolował biura, przyczem poturbował prezydenta miasta Szarrasa, zastępcę starosty i komendanta policji. Starosta Stefański zdążył się skomunikować telefonicznie z policją i na miejsce wypadku przybył większy oddział policji pieszej, który został przez tłum otoczony i zaatakowany kamieniami. Policja w obronie życia dobyła broni palnej, rażąc 5 osób spośród atakujących. – relacjonował wydarzenia w Kaliszu ówczesny Dziennik Poznański.

Wojsko natomiast zostało wezwane na pomoc, ze względu na niewystarczające  siły stróżów prawa.”Rozruby” na ulicach Kalisza miały miejsce jeszcze dnia następnego, tj. 10 lutego. Dlaczego w ogóle do tego doszło?

Pogłębiająca się inflacja (pomimo reformy walutowej Grabskiego z 1924 roku), deficyt budżetowy, oraz rosnące bezrobocie, a co za tym idzie zubożenie społeczeństwa, pogłębiało niezadowolenie Polaków z prowadzonej polityki rządu.

Jeszcze przed wydarzeniami w Kaliszu krwawe zajścia miały miejsce w Łodzi i Zawierciu. Zaczęły szerzyć się strajki – choćby warszawskich tramwajarzy. Wszystkie te czynniki i wydarzenia doprowadziły do późniejszych poważniejszych zajść i przemian polityczno–społecznych, znanych nam wszystkim pod nazwą „przewrót majowy”.

T. Dalinkiewicz, fot. Świtowid, relacja: Dziennik Poznański


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama