Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Płyta Tria im. Wiłkomirskich – już w sprzedaży

Na płycie znajdują się dwa urokliwe tria rosyjskiego kompozytora Antona Areńskiego powstałe na przełomie XIX i XX wieku. Wydawnictwo jest debiutem fonograficznym Tria tworzonego przez Celinę Kotz, Macieja Kułakowskiego i Łukasza Trepczyńskiego oraz pierwszą płytą w Kolekcji Fundacji Rodziny Wiłkomirskich.
Płyta Tria im. Wiłkomirskich – już w sprzedaży

Trio im. Wiłkomirskich – przypomnijmy - powstało w marcu 2015 roku z okazji inauguracji Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. Przywilej noszenia nazwy, po funkcjonującym ponad 60 lat Triu Wiłkomirskich, otrzymało od prof. doctor honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego. Tworzą je bardzo zdolni młodzi muzycy, laureaci prestiżowych konkursów: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelista Maciej Kułakowski i pianista Łukasz Trepczyński. Od samego początku w koncertowym repertuarze Tria znalazły się: I Trio fortepianowe d-moll op. 32 z roku 1894 i II Trio fortepianowe f-moll op. 73 z roku 1905, a ambicją Fundacji Rodziny Wiłkomirskich stała się m.in. rejestracja poczynań młodych muzyków kontynuujących najlepsze tradycje polskiej kameralistyki, której Rodzina Wiłkomirskich jest swoistym symbolem.

Anton Stiepanowicz-Areński należy do grona bardzo ciekawych, choć trochę zapomnianych w naszym kraju, rosyjskich twórców. Absolwent Konserwatorium Peterburskiego swe kompozytorskie umiejętności rozwijał pod kierunkiem Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Był też cenionym pianistą i dyrygentem, a w końcu – jako wykładowca w Konserwatorium Moskiewskim – stał się nauczycielem wielkich muzyków: Sergiusza Rachmaninowa i Aleksandra Skriabina. Kto wie, jak rozwinęłaby się jego kariera, gdyby z powodu gruźlicy nie zmarł przedwcześnie w wieku 45 lat. „Zderzenie romantycznej tradycji zachodniej z egzotyczną niemal ludowością rosyjską dało w wielu przypadkach najprawdziwsze i nowatorskie arcydzieła. Twórczości Areńskiego bliżej jednak do europejskiego kosmopolityzmu niż do surowej muzyki Modesta Musorgskiego, nie mówiąc już o estetycznej rewolucji, jaką nieśli w świat kompozytorzy pokolenie młodsi, Igor Strawiński i Sergiusz Prokofiew” – czytamy w załączonym do płyty niewielkim, ale jednak niezwykle esencjonalnym opisie pióra Kacpra Miklaszewskkiego. „Areński jest mistrzem konwencjonalnej retoryki romantycznej, a godna podziwu naturalność oraz proporcje melodii i fraz zdają się być dla niego najważniejszym kryterium piękna (…). Rosyjska refleksja muzykologiczna od połowy XIX wieku doszukiwała się we wszelkiej muzyce poetyckich treści alegorycznych. Nie jest więc od rzeczy rozważanie dzieł Areńskiego w kategoriach otwarcie omawianych emocji i wynikających z nich fabuł”.

Wydawnictwo załączone do płyty zawiera, oprócz bogatych biogramów muzyków tworzących Trio im. Wiłkomirskich, zebrane przez Agnieszkę Jeż cenne informacje na temat dziejów i znaczenia znakomitej muzycznej familii, która „ze swych szeregów” dwukrotnie przecież  wyodrębniła koncertowe trio – znakomicie oceniane i nieprzeszkadzające, a wręcz przeciwnie wspierające rozwój solowych karier.

Debiutancka płyta Tria im. Wiłkomirskich – warto podkreślić - została nagrana w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Nie bez znaczenia jest fakt realizacji płyty w 2016 roku, który był wyjątkowym dla całej rodziny Wiłkomirskich, a w szczególności dla rodzeństwa Wandy i Józefa Wiłkomirskich. „Józef Wiłkomirski, obchodził 90-lecie swych urodzin. Prof. Wanda Wiłkomirska z kolei na 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego po raz kolejny wręczyła swą nagrodę pozaregulaminową za najpiękniejsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego” – przypomina Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, prezes Fundacji. „Wanda Wiłkomirska od ponad 60 lat związana jest z tym konkursem. W 1952 roku otrzymała nań II nagrodę, a w wielu kolejnych edycjach była członkiem jury”.

Płyta nagrana przez firmę DUX, pod patronatem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, została dofinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W tej chwili kupić ją można w dobrych sklepach muzycznych oraz w Internecie: http://www.dux.pl/anton-arensky-piano-trios.html.

RK, fot. autor, int.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama