Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przybywa dzieci z cukrzycą

Kilkanaście pomiarów cukru dziennie, dopasowanie insuliny do spożywanego pokarmu i trudne obliczenia węglowodanów. Taki harmonogram dnia ma 250 milionów osób na świecie i 3 miliomy Polaków. Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą zapada coraz więcej dzieci.  W piątek diabetycy obchodzili Dzień Walki z Cukrzycą.
Przybywa dzieci z cukrzycą

Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu istnieje od 5 lat. Jego członkowie zauważyli, że w ostatnim roku przybyło chorych dzieci w wieku od 2-5 lat. Członkowie Stowarzyszenia, którzy integrują chorych i ich rodziny starają się przygotować ich i dać wsparcie, zwłaszcza zaraz po zdiagnozowaniu choroby.  - Łatwiej jest się pogodzić z chorobą małym dzieciom. Największy problem mamy z nastolatkami: gimnazjalistami i licealistami, bo zmiany w ich życiu są duże i oni dużo trudniej przez to przechodzą – mówi Elżbieta Świtaj, prezes  Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu.

Żeby uświadomić zdrowym dzieciom, czym jest cukrzyca i jak udzielać pomocy chorym rówieśnikom w maju Stowarzyszenie ruszyło z projektem „Nastolatek z cukrzycą w grupie rówieśniczej” .  Po co? - Zdarzały się sytuacje, że dzieci były przezywane, np. cukiernica itd. W związku z tym te dzieci nie zawsze dobrze się czuły, często nie przyznawały się, że w ogóle mają cukrzycę – mówi Elżbieta Świtaj.

Ada, która choruje na cukrzycę od 6lat, takiego problemu nie ma. Może liczyć na pomoc koleżanek, które zawsze mają dla niej coś słodkiego. Największe wsparcie ma jednak w rodzinie. - Moja młodsza siostra, która ma 6 lat zawsze pyta, czy zmierzyłam cukier, bardzo mnie kontroluje. Mama w nocy wstaje i mierzy mi cukier, żebym nie musiała wstawać. Ogólnie mam w rodzicach wsparcie psychiczne – mówi Ada Kluczyńska.  Ada od samego początku starała się samodzielnie mierzyć sobie cukier i obliczać dawki insuliny. Jak sama mówi sytuację znacznie ułatwia pompa insulinowa, która towarzyszy jej na każdym kroku.  - Jak się żyje z tym 6 lat to da się do tego przyzwyczaić, normalnie żyć i robić wszystko to co rówieśnicy, tylko, że z rozumem.  Trzeba zaplanować przy posiłku co się będzie robić po jedzeniu – dodaje Ada.

Walka z cukrzycą jest nierówna, nie można jej wygrać. Dlatego kaliskie Stowarzyszenie stara się nauczyć dzieci przede wszystkim tego, jak ją oswoić.

Ewelina Samulak, fot. stowarzyszenie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama