Według ornitologów coraz więcej ptaków gniazduje właśnie w miastach. Powodów jest kilka. Najczęstszy to ułatwiony dostęp do pokarmu, który dostarczają sami mieszkańcy. - Wiele osób wysypuje resztki jedzenia właśnie z myślą o ptakach. Robią to nie tylko w okresie zimowym, ale także letnim. Dlatego od kilku lat systematycznie obserwujemy zwiększoną ilość różnych gatunków ptaków gniazdujących na naszym osiedlu – potwierdza Krzysztof Dremza, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Dobrzec" w Kaliszu.
Foliowe reklamówki mają odstraszać ptaki budujące gniazda
Ułatwiony dostęp do pożywienia to dla ptaków znak, że mogą na takim terenie zakładać gniazda. Najbardziej widoczne są domki jaskółek, które zazwyczaj budują je w zagłębieniach okien budynków. - Jest to coraz większy problem dla nas, lokatorów. Same gniazda nie wyglądają estetycznie. Kiedy już ptaki w nich zamieszkają trzeba się liczyć też z ich odchodami – mówi jedna z lokatorek.
Dlatego część mieszkańców, zanim ptaki zaczną wić gniazdo, stosuje różnego rodzaju straszaki. Domowym sposobem w oknach pojawiają się np. foliowe reklamówki. - Powiewając na wietrze, odstraszają ptaki – dodaje mieszkanka osiedla. – Są jednak osoby, które strącają już gotowe gniazda, w których ptaki zdążyły się zadomowić.
Lokatorzy często też interweniują w Spółdzielni Mieszkaniowej. Proszą o zakładanie specjalnych zabezpieczeń, które uniemożliwiają ptakom tworzenie gniazd. - W miejscach, gdzie jest to możliwe zakładamy np. siatki lub kolce. Tam gdzie pojawiły się gniazda wstrzymujemy np. prace remontowe czy ociepleniowe. Wiele gatunków ptaków, w tym jaskółki, są pod ochroną i niszczenie ich gniazd jest zabronione – przypomina Dremza.
Okres lęgowy trwa od kwietnia do października. Wszystko zależy od gatunku ptaków. Za zniszczenie gniazd grożą kary. A takich przypadków nie brakuje, mówi Sylwester Piechowiak z kaliskiego Help Animals. - Ptaki są pod ochroną i gniazd nie można niszczyć. Szczególnie teraz. Samo zapobieganie ich powstawaniu nie jest karalne – mówi prezes organizacji.
Help Animals od kilku już lat stara się też, by właśnie remonty bloków czy budynków użyteczności publicznej były prowadzone tak, aby nie przeszkadzały lęgowi. Podobnie jest z wycinką drzew. Jeśli na tych znajdują się gniazda rośliny można wycinać poza sezonem.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze