Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

"Niedziela u Niechciców" o miłosnych listach Dąbrowskiej

Mało znane fakty z okresu studenckiego Marii Dąbrowskiej przybliżone  zostaną w niedzielę, 6 lipca uczestnikom popularnego festynu kostiumowego „Niedziela u Niechciców”. Tym razem zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty korespondencji Marii i jej przyszłego męża Mariana Dąbrowskiego Organizatorzy tradycyjnie zapraszają do dworku pisarki w Russowie. Atrakcji nie zabraknie.
"Niedziela u Niechciców" o miłosnych listach Dąbrowskiej

Tegoroczne Niedziele u Niechciców” poświęcone są okresowi studenckiemu Marii Dąbrowskiej, który przypada na lata 1907 – 1911. Maria rozpoczęła studia przyrodnicze w 1907 roku w Lozannie, które później kontynuowała i ukończyła na uniwersytecie w Brukseli.  Po wyjeździe za granicę odbyła jedną dłuższą przerwę w nauce i od jesieni 1910 roku do połowy czerwca 1911 roku przebywała w Poklękowie. Zaangażowała się wtedy w pracę społeczną w Kaliszu.  Maria Szumska zatrudniła się jako nauczycielka geografii na pensji Wandy Motylewskiej, która mieściła się w przy obecnej ulicy Kościuszki w Kaliszu. W jednej z ostatnich klas tej szkoły uczyła się wtedy jej młodsza siostra Jadwiga. Ze względów praktycznych, Maria nie mogła codziennie dojeżdżać do Poklękowa i zamieszkała w Kaliszu, u wujostwa Gałczyńskich przy obecnej Alei Wolności. W tym okresie napisała też kilka artykułów do „Kuriera Kaliskiego” i do ”Gazety Kaliskiej”. - W trakcie lipcowej edycji „Niedzieli u Niechciców”, odbędzie się dwukrotnie prezentacja fragmentów korespondencji Marii i jej przyszłego męża Mariana Dąbrowskiego z 1911 r., w wykonaniu Elizy Smolińskiej i Huberta Pałęckiego. Kiedy Maria przebywała dłużej w Poklękowie i Kaliszu, właśnie wówczas przepływ listów był wyjątkowo nasilony – mówi Grażyna Przybylska, kustosz  Muzeum Marii Dąbrowksiej w Russowie. - Plenerowi towarzyszyć będzie również wystawa na terenie parku, zatytułowana „Pierwszy odczyt Marii Szumskiej”, która udostępni pełny tekst mało znanego rękopisu pisarki z 1910 roku „Pieśniarka ludu i dzieci”. Odczyt wygłoszony w Kaliszu, anonsowała i relacjonowała lokalna prasa.

Tradycyjnie pojawią się też stylizowane stoiska:  monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła „Pamiątka z Serbinowa”, Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej (prezentacja wydawnictw Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu), Pensja Moniki Wenordenowej z „Nocy i dni”, skład kapeluszy letnich i cukiernia parkowa. Będzie też wata cukrowa, chleb i smalec „od Żarneckiej”, miody staropolskie, a także liczny atrakcje jak konkursy i konne przejażdżki.

Podczas festynu wystąpią: poeta i aforysta Krzysztof Martyna, Orkiestra Dęta OSP ze Stawiszyna, Zespół Śpiewaczy „Korzeniewianki”,  Kapela „Sami Swoi”  z Opatówka, Zespół „Pogodni” z Krotoszyna i  Zespół Wokalno-Muzyczny Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów. Festyn rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do 18.00. Na imprezę zapraszają: Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie – Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Kaliskiej, Stowarzyszenie LGD7 – „Kraina  Nocy i Dni”, a także Starostwo Powiatowe w Kaliszu.

RED, fot. arch. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama