Miś Uszatek narodził się zimą 1957 roku. Stworzyli go pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo gościł w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1975 r. Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Serial spowodował prawdziwą eksplozję popularności Misia, i chyba każdy nucił tytułową piosenkę „Pora na dobranoc”, którą skomponował Piotr Hertel do słów Janusza Galewicza, pomysłodawcy serialu „Przygody Misia Uszatka”. Do 1987 r. powstały łącznie 104 odcinki tej popularnej dobranocki – każdy trwał od 8 do 10 minut. Serial cieszył się wielką popularnością, emitowano go w ponad 20 krajach. Na Węgrzech Miś nazywa się „Fules Macko”, w Japonii „Oyasumi Kuma-chan”, w Finlandii „Nalle Luppakorva”, a w Słowenii „Medvedek Uhec”. Imię Uszatka nosi wiele polskich przedszkoli. W Łodzi Miś Uszatek doczekał się swojego minipomnika, który stoi na ulicy Piotrkowskiej, a w Muzeum Animacji Se-Ma-For można zobaczyć m.in. lalki z popularnego serialu i oryginalny pokoik Uszatka z planu filmowego.
Pragnąc wpisać się w jubileusz i przypomnieć dzieciom Misia Uszatka CKiS w Kaliszu organizuje 1 maja okolicznościową imprezę, na którą zaprasza Kino Centrum. Będą filmowe projekcje kilku odcinków popularnego serialu („Przygody Misia Uszatka”, „ Kto wstał lewą nogą”, „Żółta koperta”, „Kryjówka”, „Byłem tu pierwszy”), będą gry i zabawy prowadzone przez animatorów ze znanego kaliszanom „Uciechowa”, i oczywiście sam Miś Uszatek, udostępniony przez kaliskie przedszkole jego imienia, który będzie się bawił razem z dziećmi. Do zabawy na pewno włączą się rodzice, wspominając dawno niewidziane „Dobranocki”, podczas których Miś Uszatek, śpiewając kołysankę „Pora na dobranoc”, kołysał ich do snu. Zapowiada się więc wspaniała, wielopokoleniowa zabawa!
Filmowe projekcje o godz.: 11:00, 13:00 i 15:00
Zabawy z Uciechowem o godz.: 12:00, 14:00 i 16:00
„Urodziny Uszatka” będą się rozgrywały w niemal całym budynku Centrum Kultury i Sztuki, to znaczy w sali kinowej, w sali studio oraz w hallu. Jeśli dopisze pogoda, to również na świeżym powietrzu.
R. Kuciński, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze