Laureaci konkursu, od lewej: Antoni Kosobucki z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku (II miejsce), Paweł Kowal z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju (I miejsce), Dominika Staromiejska z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju (III miejsce)
Gawędy dotyczyły tematyki leśnej i opiewały piękno polskiej przyrody. Można było usłyszeć opowieści o mocy jaką czerpiemy z lasu, o „pozostawionych" w borach tajemnicach, czy o „zagubionej" miłości. Często przewijała się tematyka związana z rodzimymi gatunkami zwierząt leśnych, takimi jak: jelenie, lisy, dziki, głuszce, ryś, żubr i wilk. Nie zabrakło, jak co roku, gawęd leśnych z pogranicza magii lub inspirowanych legendami i podaniami ludowymi.
Gawędziarze nie tylko bajali o własnych, leśnych przeżyciach i przygodach, ale wcielali się również w różne role. Na scenie zobaczyć można było dziadka i małego chłopca, wujka i myśliwego, duszki leśne i stracha na wróble. Uczestnicy konkursu starali się także urozmaicać wystąpienia kolorowymi strojami i nietuzinkowymi rekwizytami. Dlatego obok tradycyjnych zielonych mundurów widzowie podziwiali m.in. kontusz szlachecki, strój indiański i suknię rusałki. Pierwszy dzień konkursu zakończył się koncertem muzyki folkowej inspirowanej przyrodą w wykonaniu Waldemara Rychłego z zespołem.
Drugi dzień otworzył spektakl pt.: „Przestroga żubra” w wykonaniu uczniów klas drugich ze Szkoły Podstawowej w Gołuchowie. Dzieci przebrane za drzewa i zwierzęta leśne, w tym żubra, w zabawny sposób opowiedziały o życiu leśnych mieszkańców i przekazały ważne przesłanie, abyśmy wszyscy dbali o polskie lasy.
Po dziecięcym występie i odśpiewaniu hymnu członkowie jury wręczyli nagrody oraz wyróżnienia. I miejsce otrzymał Paweł Kowal z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju za gawędę „O godle”, opisującą poranną wyprawę w celu obserwacji toków głuszca. II miejsce przyznano Antoniemu Kosobuckiemu z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku za występ pn.: „Ostatnia przechadzka”, podczas której bajarz wcielił się w rolę dziadka wychwalającego uroki polskich lasów i wspominającego przeżyte lata. III miejsce otrzymała Dominika Staromiejska z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, za występ pt.: „Od ekologa po myśliwego”. Laureatka pokazała, jak można poznając tajniki przyrody i poszerzając swoją wiedzę ekologiczną prawdziwie pokochać las.
Jury przyznało osiem wyróżnień. Otrzymali je: Szymon Wojtyszyn, Nadleśnictwo Celestynów, za gawędę pn.: „Bellum iustum”, Kordian Dubkowski z Technikum Leśnego w Starościnie, za opowieść „Leśni ludzie”, Maciej Kusiak z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, za występ pt.: „Podwójne polowanie”, Anna Jarosz z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, która przygotowała opowieść pt.: „Zbawcze piękno przyrody”, Dawid Zaskórski, Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku, za gawędę pn.: „Opowieść wujka”, Wiktoria Kaczmarczyk z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, za utwór pn.: „Moja tajemnica”, Michał Szykuła z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, za występ pt.: „Rada ptaków” oraz Joanna Bartczak z Technikum Leśnego w Warcinie za gawędę „Moje pierwsze polowanie”.
Współorganizatorem konkursu było Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie, a patronat medialny nad tym wydarzeniem sprawowali TVP 3 – oddział w Poznaniu, Radio Merkury – Poznań, prasa leśna: „Echa Leśne", „Przegląd Leśniczy", „Las Polski" oraz portal zielonalekcja.pl.
Napisz komentarz
Komentarze