Z alergią mamy do czynienia coraz częściej. Jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na substancje, na które do tej pory reagowaliśmy naturalnie. Przyczyny rozwoju alergii nie są do końca jasne. Trudno jednoznacznie potwierdzić lub obalić rolę określonego czynnika chorobotwórczego, jednak takie przyczyny jak zmiana stylu życia, warunki atmosferyczne, czy genetyka mogą się do tego przyczynić. Pewne jest jedno. Liczba alergików rośnie. -Jak ja zaczynałam pracę kilkanaście lat temu to tej alergii było rzeczywiście zdecydowanie mniej, a w tej chwili powiedziałabym, że odwrotnie mało jest pacjentów, u których nie znajdziemy żadnych objawów- mówi Joanna Mancewicz - Jerczak, lekarz pediatra, specjalista medycyny rodzinnej.
Okres pylenia kwiatów i drzew to szczególnie uciążliwe dni dla alergików. Objawy alergii są dla wielu znane. Między innymi jest to katar, wysypka, łzawienie oczu, duszności. A te nieleczone objawy mogą prowadzić do astmy, trwałego nieżytu nosa, czy zapalenia spojówek. Wbrew pozorom problem ten dotyczy nie tylko dzieci, ale też co raz większego grona osób dorosłych.- Nie ma wieku właściwie który predysponuje do alergii, zdarzają nam się 40 i 50-latkowie, którzy przychodzą z objawiani zdziwieni, że maja tą alergię- dodaje Jonna Mancewicz.
Alergie można leczyć immunoterapią, czyli przez tak zwane odczulanie . Czas trwania takiej terapii trwa od dwóch do pięciu lat. Istnieją również leki przeciwalergiczne, które łagodzą i maskują objawy jednak nie usuwają przyczyny dolegliwości. Wiele osób na własna rękę radzi sobie z alergią.
Jeżeli zauważymy u siebie objawy alergiczne powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który wyda nam skierowanie do specjalisty w tej dziedzinie. Niestety czas oczekiwania do specjalisty alergologa jest dość długi. Najwcześniejszy termin to maj 2015 roku. Pozostaje jeszcze wizyta w gabinecie prywatnym, na którą przyjdzie nam czekać do sierpnia.
Dominika Tyc, fot. internet
Napisz komentarz
Komentarze