Kolejka jeździ w wakacje. Jednak na trasie krótszej niż to możliwe. Ze względu na brak przejazdu przez drogę wojewódzką w miejscowości Florentyna, gdzietory zostały usunięte, przejazdy na terenie gminy Opatówek nie są realizowane. Jej władze deklarują pomoc rzeczową i finansową, a wsparcie Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które kilka miesięcy temu zainicjowało pierwsze spotkanie w sprawie kolejki. - Ja nie wyobrażam sobie, żeby kolejka nie działa na terenie gminy Opatówek i nie była atrakcją tej gminy. Deklarujemy wsparcie finansowe. Być może również marszałek przekaże nam swoje wsparcie. Problem w gminie Opatówek jest wyłącznie związany z brakiem przejazdu przez drogę wojewódzką i to trzeba ustalić z Zarządem Dróg Wojewódzkich, kiedy się to może zmienić - mówi Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka.
Wsparcia chce udzielić także gmina Stawiszyn. - Kolejka to nasz atut turystyczny, zarówno gmin, jak i powiatu kaliskiego. To ważne, żeby działała. Również deklaruję finansową pomoc samorządu Stawiszyna. Od lat wspomagamy oczyszczanie terenu w pasie torów, więc współpraca układa się dobrze - dodaje Justyna Urbaniak Burmistrz Stawiszyna.
Dla powiatu kaliskiego to ważne dekalracje. - Bardzo liczymy na współpracę z samorządami, która od lat układa się wzorowo w naszym powiecie. Majątek, którym dysponujemy to 50 km torów oraz inne elementy infrastruktury kolejowej, w tym ponad 6 ha terenów w Turku. Ponosimy w związku z tym koszty związane z odprowadzaniem podatków oraz uiszczania opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Cały ciężar remontów infrastruktury jest obecnie po stronie zarządcy kolejki- mówił podczas spotkania z radnymi wicestarosta Kaliski Jan Adam Kłysz.
Kolejka działa na terenie powiatu kaliskiego od 103 lat. Powstała w 1914 roku. W 2020 roku przeszła na użytek cukrowni Zbiersk. Do 1948 roku była kolejką powiatową dwóch połączonych powiatów tureckiego i kaliskiego. W 1948 roku władze PRL przejęły infrastrukturę.
Miesięczne dofinansowanie, które pozwoli na funkcjonowanie kolejki to około 21 tys. zł, co daje około 250 tys. zł rocznie na remont torów i podkładów na całym odcinku od Opatówka do Zbierska.
Obecnie z przejazdów wakacyjnych na trasie Zbiersk - Petryki korzysta około 300-500 osób podczas jednego weekendu. Rozmowy trwają. Władze powiatu do końca roku powinny podjąć decyzję, jak będzie wyglądać finansowanie kolejki wąskotorowej, ogłosić przetarg na zarządcę oraz operatora i ustalić kwoty ewentualnych dofinansowańdo przewozów, które mogłyby być współfinansowaneprzez powiat oraz współpracujące w tej kwestii samorządy.
AW, Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze