Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Epidemia cukrzycy?

Działa zaledwie od miesiąca, a już zjawiło się w nim prawie 200 osób. Punkt konsultacyjny dla diabetyków w jarocińskim szpitalu przeżywa prawdziwe oblężenie. I wiele wskazuje na to, że nie jest to chwilowa moda i pacjentów będzie przybywać.
Epidemia cukrzycy?

dr Hanna Byks

Po porady do diabetologa przychodzą pacjenci w różnym wieku. Najmłodszy miał 36 lat, najstarszy blisko 90 lat. 80% pacjentów stanowią osoby, które wiedzą, że są chore na cukrzycę. Pozostali pacjenci podejrzewają u siebie chorobę. - Niestety, z pełną odpowiedzialnością mogę dzisiaj stwierdzić, że mamy epidemię cukrzycy. Choruje na nią coraz więcej osób i to coraz młodszych. I wcale główną przyczyną nie jest stres, a zły styl życia. Mam tu na myśli przetworzone jedzenie i brak ruchu. 

Szacuje się, że 50% pacjentów z zawałami serca jest chorych na cukrzycę. A to świadczy o tym, że ta choroba - jeśli nie jest opanowana - sieje spustoszenie w organizmie - tłumaczy dr Hanna Byks, która prowadzi porady w punkcie konsultacyjnym.

Głównym zadaniem lekarza zajmującego się pacjentami punktu konsultacyjnego jest nadzorowanie rozwoju  cukrzycy i niwelowanie jej skutków. - Sprawdzam, czy pacjent przyjmuje odpowiednie leki. Jeśli okazują się nieskuteczne wdrażam inne leczenie. Dodatkowo mocno naciskam na wprowadzenie zdrowej diety i rezygnację z jedzenia, które jest bezwartościowe, a może zaszkodzić. I oczywiście namawiam do ruchu. Nie proponuje forsowynych ćwiczeń, ale czasami codzienny spacer może naprawdę zdziałać cuda - dodaje diabetolog.

Uruchomienie Punktu Konsultacyjnego dla Diabetyków było możliwe dzięki  wsparciu powiatu jarocińskiego, który wyłożył na jego działalność  z własnej kasy 120 tys. złotych. - Uznaliśmy, że taki punkt dla diabetyków jest potrzebny. Wiemy, że korzysta z niego wiele starszych osób. Te, które są chore na cukrzycę często miały poważny problem, żeby szukać pomocy w sąsiednich powiatach. Po pierwsze samo oczekiwanie na wizytę u diabetologa trwało bardzo długo, po drugie nie każdy miał się czym dostać do innego miasta, bo nie każdy ma samochód albo osobę, która go na wizytę zawiezie - uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek zarządu  powiatu jarocińskiego.

Cukrzyca bywa bardzo podstępną chorobą. Nieleczona, albo leczona  mało efektywnie może doprowadzić do kalectwa, a nawet i śmierci. Dotyczy osób w każdym wieku. Nie omija również dzieci. - Zadaniem współczesnej diabetologii jest nie tylko leczenie pacjentów w tradycyjnie pojmowany sposób. Dzisiaj lekarze mają też za zadanie utrzymanie komfortu życia pacjenta.  Chory nie powinien czuć, że cukrzyca go ogranicza. Zresztą medycyna w tej dziedzinie również jest bardzo zaawansowana, więc to zadanie nie jest aż tak trudne. Niemniej jednak planujemy przekształcenie punktu konsultacyjnego w poradnię dla diabetyków. Widać, że jest bardzo potrzebna i trzeba znaleźć na jej dalsze działanie pieniądze - wyjaśnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Od momentu uruchomienia punktu konsultacyjnego tygodniowo korzysta z niego średnio 45 osób. Punkt działa dwa razy w tygodniu: w  środy i czwartki od godziny 8.00 do 16.00.

AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama