Kiedy w rodzinie dochodziło do kryzysowej sytuacji – przemocy czy np. nadużywania alkoholu – a ofiarami stawały się dzieci, które zgodnie z decyzją sądu należało zabrać od rodziców, miejsca dla nich trzeba było szukać w ośrodkach oddalonych od miejsca zamieszkania. Dlatego już kilka lat temu pojawił się pomysł stworzenia takiej placówki. – Zgodnie z przepisami w takim interwencyjnym domu dziecka na 10 tysięcy mieszkańców musi być jedno miejsce dla dziecka – wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski. Powiat kaliski liczy 80 tysięcy mieszkańców. Władze powiatu, decydując się na stworzenie placówki w budynku dawnej szkoły w Ostrowie Kaliskim, przygotowały w niej 14 miejsc. Remont trwał kilka miesięcy. W ubiegłym roku zapadła decyzja, że placówkę, na zlecenie powiatu, poprowadzi Caritas Diecezji Kaliskiej.
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza im. Aniołów Stróżów zlokalizowana jest w miejscowości Ostrów Kaliski w gminie Brzeziny. Mieści się w wyremontowanym budynku dawnej szkoły podstawowej. Jest to placówka koedukacyjna przeznaczona dla chłopców i dziewcząt w wieku od 10. do 18. roku życia, a w przypadku rodzeństwa umieszczonego w placówce także dla dzieci młodszych. - Celem działalności placówki jest interwencyjne zapewnienie całodobowej opieki oraz zabezpieczenie wszelkich niezbędnych potrzeb dzieciom pozbawionym opieki rodzicielskiej, a także podjęcie działań mających na celu powrót dzieci, o ile to możliwe, do rodziny naturalnej, a w przypadku braku takiej możliwości umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej, rodzinie adopcyjnej lub placówce opiekuńczo - wychowawczej. Wychowankami zajmować się będzie wykwalifikowana kadra: wychowawcy, psycholog, pracownik socjalny. Podopieczni będą pod stałą opieką lokalnego ośrodka zdrowia oraz lekarzy specjalistów, a także uczęszczać będą do lokalnych szkół – wyjaśnia Marta Gałach, dyrektora POW w Ostrowie Kaliskim.
W placówce są 4 sypialnie – dwie 4-osobowe oraz dwie 3-osobowe - oraz 3 łazienki z prysznicami. Dodatkowo przebywający w Ostrowie Kaliskim będą mogli korzystać z sali edukacyjnej - miejsca na wykonywanie prac domowych oraz organizację zajęć dodatkowych, a także dwóch pokojów dziennych: jeden to salon, a drugi będzie służyć do zajęć terapeutycznych czy spotkań z rodziną. W budynku jest także jadalnia i pralnia, dwa pomieszczenia biurowe, dwa pomieszczenia gospodarcze, łazienka dla personelu, dwa korytarze oraz zaplecze kuchenne. Do placówki przynależy ponadto budynek gospodarczy z kotłownią.
Czas pobytu wychowanków w placówce to maksymalnie 3 miesiące, jednakże w określonych przypadkach czas ten może wydłużyć się do 6 miesięcy. Do tej pory dzieci, które natychmiast musiały opuścić rodzinny dom trafiały do Domu Dziecka w Liskowie, jednak ta placówka ma inną formułę niż interwencyjna.
AW, Marta Gałach
Napisz komentarz
Komentarze