Szkolenia to wyjście naprzeciw potrzebom wychowawczym oraz zwiększenie kompetencji kadry w obszarze pracy z młodzieżą OHP. Bierze w nich udział 100 osób z całego kraju. Są to m.in. kierownicy internatów jednostek opiekuńczo-wychowawczych OHP oraz wychowawcy z ośrodków stacjonarnych. Zajęcia prowadzą zewnętrzni wykładowcy wyspecjalizowani w problematyce interwencji kryzysowej. - Chodzi o to, aby wzmacniać bezpieczeństwo młodzieży i chronić ją przed krzywdzeniem. To szerokie zagadnienie, dlatego uczestnicy szkolenia poszerzają swoją wiedzę dotyczącą postępowania z podopiecznymi Hufców, doświadczającymi trudnych sytuacji życiowych. Bardzo ważne jest, aby problemy młodych ludzi jak najszybciej zauważyć i jak najlepiej pomóc je im rozwiązać - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor CKiW OHP w Pleszewie.
Młodzież jest często podatna na bodźce pochodzące z zewnętrznego środowiska. Dlatego też każdy opiekun - czy to będzie nauczyciel w szkole, czy wychowawca w internacie - przede wszystkim zwraca uwagę na problemy i zachowanie swoich podopiecznych. - Wykłady i warsztaty prowadzone są przez specjalistów z Grupy Interwencji Psychologicznej i Szkoleń z Bielska-Białej. W programie są zajęcia m.in. na temat komunikacji z osobą w grupie i kryzysie, wczesnej interwencji i optymalnego modelu pomagania osobom w stanie kryzysu psychologicznego, interwencji kryzysowej wobec osób zagrożonych samobójstwem. Są też zajęcia warsztatowe na temat substancji psychoaktywnych, bo to we współczesnym świecie coraz częstszy problem wśród młodzieży - dodaje Wiesława Wawroska, wicedyrektor CKiW OHP w Pleszewie.
Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na cztery dwudziestopięcioosobowe grupy. Każda z nich odbywa trzydniowe zajęcia w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Zajęcia w Pleszewie potrwają do 22 września.
AW, CKU OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze