Jubileusz był okazją do podsumowania dokonań ZSPCKU a towarzyszył mu zjazd absolwentów. Z tej okazji Wielkopolska Izba Rolnicza uhonorowała szkołę medalionem im. dr Aleksandra Hrabiego Szembeka "Za Działalność Na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wielkopolskiej". W trakcie uroczystości absolwentom i pracownikom szkoły wręczono odznaczenia państwowe.
Znaczenie regionalne i bogatą tradycję szkoły podkreślił wójt Przygodzic, który przypomniał, że jest ona nowoczesnym i prężnym ośrodkiem kształcącym młodych ludzi. - Przez te lata szkoła pokazała, że potrafi się zmieniać i przystosowywać do realiów – mówił Krzysztof Rasiak.
Swój pobyt i naukę w technikum rolniczym w latach 1994-2004 miło wspomina Wiesław Witek z Jankowa Przygodzkiego - samorządowiec, rolnik i magister zootechniki. - Jednym z czynników, które zdecydowały o wyborze właśnie tej szkoły, była jej bliskość oraz świadomość, że z rolnictwem zwiążę swoją przyszłość. To był bardzo dobry wybór, którego nie żałuję – zapewnił w czasie uroczystości.
Organizatorem jubileuszu było Stowarzyszenie Absolwentów wraz z dyrekcją, gronem pedagogicznym i uczniami.
Ośrodek rolniczy w Przygodzicach powołano zaraz po wojnie, jeszcze w 1945 r. Formalnie pierwszą siedzibą szkoły był jeden z budynków dworskich Radziwiłłów, z funkcjonującym przy niej 65. ha gospodarstwem. Organizatorem, a zarazem dyrektorem szkoły był wówczas Wiktor Bogusławski. Nauka w powiatowej szkole typu dwuzimowego trwała trzy semestry. Początkowo uczono w niej tylko mężczyzn w wieku od 15 do 25 roku życia. W pierwszym roku uczyło się w niej 30 osób. Pierwsze uczennice w szkole pojawiły się w roku szkolnym 1951/1952. Przez lata placówka zmieniała nazwy, miała też kilka filii. 1 września 2002 r. placówka przyjmuje obecną nazwę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego (ZSPCKU). W 2009 r. w ramach liceum powstają pierwsze klasy mundurowe. W 2012 r. szóstym-obecnym dyrektorem szkoły został Tomasz Guliński. Teraz kształci ona młodzież w trzyletnim Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym i czteroletnim Technikum Rolniczym. Szkoła może pochwalić się 390. uczniami i słuchaczami. Przygodzickie centrum kształcenia zatrudnia 45. nauczycieli oraz 19. pracowników administracji i obsługi.
Dokształca dorosłych w ramach rolniczych kursów kwalifikacyjnych realizowanych w formie dziennej i zaocznej. Współczesny internat składa się z dwóch siedzib, w których mieszka łącznie 120. uczniów. Szkoła posiada 140 ha ziemi rolnej, z czego 40 ha uprawia samodzielnie. Ten areał wykorzystywany jest podczas egzaminów zawodowych.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze