Po raz pierwszy w ramach akcji profilaktycznej konsultacji z zakresu przewlekłej niewydolności żylnej udzielał dr Krzysztof Gruszczyński. Z jego porad skorzystało 12 osób. Nowością podczas minionej "Białej Niedzieli" były też badania wzroku z zakresu profilaktyki jaskry oraz badanie ciśnienia śródgałkowego. Tego zadania podjęła się dr Alina Budzyńska, a z jej wiedzy skorzystało 20 pacjentów. - Badania okulistyczne i konsultacje z zakresu przewlekłej niewydolności żylnej wprowadziliśmy po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni podczas takich akcji. Chcieliśmy dać szansę tym osobom, które mają problemy z szybkim dostaniem się do specjalisty. A jak wiadomo- na wizytę u okulisty i chirurga czeka się długo. Ci, którzy skorzystali z tych badań od razu mogą podejmować decyzje odnośnie dalszego leczenia. Przy okazji chciałbym podziękować za udział i pomoc w organizacji "Białej Niedzieli" całemu zaangażowanemu personelowi oraz wszystkim powiatowym instytucjom, które nam pomagały - powiedział Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Z kolei z porad dietetyczki skorzystało 8 pań, 4 panów i 1 dziecko w wieku 9 lat. Problemy, z którymi zgłaszali się pacjenci to głównie nadwaga, otyłość oraz cukrzyca. Swoje stanowisko w szpitalu miała też Powiatowa Inspekcja Sanitarno â Epidemiologiczna w Jarocinie. Z porad specjalistów z Sanepidu skorzystało 10 osób. Pytania dotyczyły przede wszystkim sposobów radzenia sobie z uzależnieniami od alkoholu, tytoniu i środków psychoaktywnych. - Cieszymy się, że i ta "Biała Niedziela" należała do udanych. Dla Zarządu Powiatu - co zawsze podkreślam- najważniejsze jest zdrowie mieszkańców .Szybkie rozpoznanie choroby pozwala na szybką reakcję i uniknięcie dużych strat w zdrowiu. Żyjemy w czasach, w których o choroby nie trudno, dlatego warto takie akcje organizować i warto w nich uczestniczyć. I myślę, że nie było to ostatnie tego rodzaju przedsięwzięcie w naszym szpitalu. - dodaje Teodor Grobelny, starosta jarociński.
Na badaniach pojawili się pacjenci od 9 do 80 roku życia, pochodzący z różnych stron powiatu jarocińskiego. - Z danych zebranych po akcji wynika, że większość, bo prawie 70% osób, które skorzystały z badań profilaktycznych to panie. Widać, że panowie wciąż mają jeszcze opory przed wizytą u lekarza. A to nie jest dobre podejście. Tym bardziej, że jest wiele chorób, na które statystycznie częściej zapadają mężczyźni. Mam jednak nadzieję, że następnym razem wygra zdrowy rozsądek.- uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.
W "Białej Niedzieli" wzięła również udział młodzież z z Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem ratownictwo medyczne oraz Liceum Ogólnokształcącego z przysposobieniem wojskowym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. Do jej zadań należała m.in. udzielanie informacji osobom korzystającym z badań.
AW, organizator
Napisz komentarz
Komentarze