Uroczystość rozpoczął Chór KOPERNIK III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu pod dyrekcją niezawodnej Henryki Iglewskiej-Mocek, który świętuje w tym roku 20-lecie istnienia. Chór wykonał pieśni z różnych stron świata - to była podróż z Polski, przez Afrykę i Stany Zjednoczone, do Brazylii i Argentyny. Ta muzyczna wyprawa była oczywiście przypomnieniem o tym, że Kalisz świętuje Rok Stefana Szolca-Rogozińskiego.
Gości powitał wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski, a podsumowania sezonu artystycznego dokonał prezydent Grzegorz Sapiński. Głos zabrali ksiądz Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej i – w imieniu Marzeny Wodzińskiej, członek Zarządu Województwa Kaliskiego – Jarosław Wujkowski, dyrektor ODN.
Inauguracja Roku Kulturalnego to bardzo dobry moment, aby podziękować tym, którzy wspierają szeroko pojętą działalność kulturalną. W rozmaity sposób pomagają artystom i instytucjom, stają się partnerami ciekawych artystycznych przedsięwzięć. Niejednokrotnie bez ich pomocy realizacja wielu pomysłów nie byłaby możliwa. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymali:
- JAN KOLAŃSKI, Prezes Zarządu COLIAN HOLDING SA
- MAREK ANTCZAK, właściciel Firmy Budowlanej ANTCZAK
- EDWIN NAPIERAŁA, dyrektor PKO BP SA I Oddział w Kaliszu
- ZBIGNIEW CZELUSTA, dyrektor Alior Bank Oddział w Kaliszu
- SŁAWOMIR RUDOWICZ, Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.
- JERZY RUDOWICZ, Członek Zarządu Przedsiębiorstwa Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.
- DONATA IGNASZAK, pan MICHAŁ IGNASZAK, właściciele Firmy IGNASZAK Sp. J.
- KATARZYNA i ARKADIUSZ FIGLOWIE, właściciele Hotelu CALISIA
- MAREK STRZELKOWSKI, M&P ALKOHOLE i WINA ŚWIATA - Salon w Kaliszu
- KRYSTYNA i ROBERT GARBACZ, właściciele Kwiaciarni CZAS NA KWIATY
- ELŻBIETA JĘDRZEJAK, właścicielka Kwiaciarni ELLA w Kaliszu
- KAZIMIERZ ROGACKI, darczyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
- KAZIMIERZ WOJNOWSKI, darczyńca Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu
A oto laureaci dorocznych Nagród i Wyróżnień Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za sezon kulturalny 2016/2017:
MUZYKA I CHÓRALISTYKA
IZABELA LEWEK
Muzyk orkiestrowy, flecistka Filharmonii Kaliskiej od 10 lat. Otrzymała nagrodę za niezwykłą muzykalność, wyczucie stylu i sprawność techniczną wykonań, a także zaangażowanie w pracę nad doskonaleniem warsztatu artystycznego oraz popularyzację muzyki.
KRZYSZTOF KWIATKOWSKI
Muzyk orkiestrowy, trębacz Filharmonii Kaliskiej od 2010 roku. Odebrał nagrodę za niezwykłe wykonania partii orkiestrowych i solowych na trąbce, a także zwieńczone sukcesami występy na krajowych i międzynarodowych scenach konkursowych
JAKUB ŚMIGIELSKI
koncertmistrz Filharmonii Kaliskiej, założyciel kwartetu smyczkowego Belle Tone, niepowtarzalny artysta i wirtuoz skrzypiec. Otrzymał nagrodę za wkład w podnoszenie poziomu wykonawczego Orkiestry Symfonicznej oraz promocję kultury polskiej i Kalisza na scenie międzynarodowej.
PRZEMYSŁAW CHMIELEWSKI
Muzyk orkiestrowy, puzonista Filharmonii Kaliskiej, otrzymał nagrodę za niezwykłą muzykalność, wyczucie stylu i sprawność techniczną, a także zaangażowanie w pracę nad doskonaleniem warsztatu wykonawczego oraz popularyzację muzyki
HENRYKA IGLEWSKA-MOCEK
Dyrygent Chóru „Kopernik” III LO im. M. Kopernika w Kaliszu odebrała nagrodę za niezwykłe zaangażowanie, aktywność twórczą oraz promocję potencjału muzycznego Kalisza; z okazji 40-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej i 20-lecia Chóru.
dr KRZYSZTOF NIEGOWSKI
Kompozytor, chórmistrz i wykładowca WPA UAM w Kaliszu, organista w Katedrze św. Mikołaja. Otrzymał nagrodę za zaangażowanie, aktywność twórczą oraz promocję potencjału muzycznego miasta. W roku 2016 wydał płytę „Ave Verum Corpus”, a w tym roku – II część Tryptyku Rzymskiego.
KATARZYNA WIECZOREK
Nauczycielka w klasie śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II St. im. H. Melcera w Kaliszu. Otrzymała nagrodę za zaangażowanie w edukację muzyczną dzieci i młodzieży, rozwój życia artystycznego Kalisza i integrację środowisk twórczych. Jest nie tylko wyjątkowym pedagogiem, ale także organizatorką nietuzinkowych koncertów pod nazwą „Muzyczne podróże dla małych i dużych”.
EWELINA ŁUSZCZEK
Świadoma sceny i głosu, obdarzona niesamowitym potencjałem wokalistka Studia Wokalno-Artystycznego PIANO SONG, uczestniczka VI edycji programu „The Voice of Poland”, podczas którego zachwyciła Edytę Górniak i wystąpiła z artystką podczas jej trasy jubileuszowej. Jest filarem i ozdobą wszystkich koncertowych produkcji Piano Song.
Nagrodę odebrałł MAREK KUBERA - muzyk orkiestrowy, waltornista Filharmonii Kaliskiej, ale także kapelmistrz orkiestr dętych, dyrygent zespołu Free Brass Band, uświetniającego szereg imprez miejskich, autor opracowań muzyki ormiańskiej dla kaliskiego chóru „Cantate Deo”.
Nagroda została przyznana również RYSZARDOWI KRZEMIŃSKIEMU. To jeden z założycieli Stowarzyszenia Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną”, dyrygent Orkiestry w latach 1983-2000. To uznanie dla zasług na rzecz rozwoju i działalności artystycznej orkiestry.
STOWARZYSZENIE ORKIESTRY DĘTEJ „GRÓD NAD PROSNĄ” otrzymała ozdobny grawerton z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia Orkiestry.
List gratulacyjny wręczono ACCORINET KLEZMER BAND. To formacja profesjonalnych muzyków Filharmonii Kaliskiej w składzie: Arkadiusz Hylewski, Marek Maciejewski, Hieronim Bartczak i Tobiasz Michna, która ma za sobą mnóstwo wspaniałych koncertów i udanych występów zagranicznych.
Ozdobny Grawerton powędrował do Szkoły Muzycznej Music Store i właścicielki szkoły – Izoldy Huchli. Music Store świętuje w tym roku 25-lecie działalności artystycznej.
SZTUKI WIZUALNE
prof. nadzw. dr hab. MACIEJ GUŹNICZAK
prodziekan ds. Sztuki i Współpracy Międzynarodowej WPA UAM w Kaliszu; otrzymuje nagrodę za zaangażowanie i pracę na rzecz integracji środowiska plastycznego Kalisza, ważne międzynarodowe wystawy popularyzujące Kalisz i rozwinięcie współpracy artystycznej w ramach miast partnerskich.
WIKTOR JĘDRZEJAK
„Twórca osobny idący własną drogą”, malarz, podróżnik; świętujący 40-lecie pracy artystycznej.
TOMASZ MACHCIŃSKI
Fotograf i archiwista własnych dokonań, performer, reżyser i aktor, „człowiek tysiąca twarzy”, „żywe dzieło sztuki”; twórca przeszło siedemnastu tysięcy niepowtarzalnych fotograficznych autoportretów. Otrzymał nagrodę z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej
Na ręce dyrektor Joanny Dudek wręczono ozdobny grawerton Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Galeria świętuje 40-lecie istnienia.
TEATR
EWA KIBLER
Aktorka Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Otrzymała nagrodę za kunszt sceniczny, przebojowe role oraz zaangażowanie w życie kaliskiego Teatru z okazji 35-lecia pracy artystycznej.
LECH WIERZBOWSKI
Aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu - łączy klasyczne piękno ze sceniczną odwagą. To nagroda za fascynujące kreacje i oryginalny styl aktorski z okazji 30-lecia pracy na kaliskiej scenie.
W kategorii teatralnej Ozdobny Grawerton powędrował do Teatru na Widoku. Powołany przez Włodzimierza Garsztki w IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego teatr działa nieprzerwanie od 25 lat.
ANIMATOR KULTURY
W tej kategorii list gratulacyjny otrzymała Helena Mnich. Przez 25 lat pełniła funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, od 2016 roku przebywa na emeryturze. Umocniła wizerunek OKP jako miejsca doskonale służącego twórczej wymianie myśli poprzez integrację wokół statutowej działalności grup akademickich, oświatowych, hobbystycznych i zawodowych.
Ozdobny grawerton przyznano Stowarzyszeniu MultiArt z okazji jubileuszu 10-lecia działalności.
TANIEC
Nagrodę Prezydenta przyznano Violetcie Graczyk. Jest kierownikiem artystycznym Teatru Pieśni i Tańca PATRIMONIUM działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu. Doceniono jej pracę na rzecz popularyzacji dziedzictwa historyczno-kulturowego, tradycji, folkloru i obrzędowości ludowej; z okazji 5-lecia działalności Teatru.
BIBLIOTEKARSTWO
KARENA ŁUSZCZYKIEWICZ
Zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu. Otrzymała nagrodę za wybitne zasługi dla promocji literatury współczesnej, popularyzacji czytelnictwa oraz kreacji wydarzeń bibliotecznych.
AGNIESZKA OSIAK
Kierownik Oddziału Dziecięcego Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu. Otrzymała nagrodę za szczególną dbałość o realizację zadań statutowych Biblioteki w zakresie edukacji kulturalnej i upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży
JERZY RAJEWICZ
Specjalista ds. obsługi urządzeń komputerowych w MBP, odpowiedzialny za warsztat informacyjny biblioteki oparty na wysoko zaawansowanej komputeryzacji usług bibliotecznych, za profesjonalizm, zaangażowanie, zawodową pasję, kreatywność i inwencję twórczą.
W tej kategorii list gratulacyjny odebrał Arkadiusz Błaszczyk. To kierownik Biblioteki Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu, który został doceniony za pomysłowość, kreatywność i zaangażowanie w realizację przedsięwzięć wzbogacających cykliczne projekty przygotowywane przez Bibliotekę.
Zdobny grawerton otrzymała zaś MBP im. Adama Asnyka. 110-lecie działalności biblioteki to okazja, aby pogratulować całej załodze i życzyć kolejnych sukcesów zawodowych.
DZIAŁALNOŚĆ LITERACKA I WYDAWNICZA
prof. dr hab. EWA ANDRYSIAK
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk; otrzymała nagrodę za osiągnięcia i zaangażowanie w życie naukowe i kulturalne Kalisza. W minionym roku pani profesor, zresztą jak zawsze, była niezwykle aktywna na polu wydawniczym. Opublikowała wiele artykułów poświęconych nie tylko Kaliszowi, ale także zagadnieniom z bibliologii i informatologii.
W tej kategorii list gratulacyjny wręczono dr. MARKOWI KOZŁOWSKIEMU
Historyk i nauczyciel IV LO, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Kaliszu został doceniony za zaangażowanie i nieustanną pracę na rzecz upowszechniania historii najnowszej, w tym opozycji demokratycznej i „Solidarności” w regionie kaliskim. W minionym sezonie wydał kilka książek, m.in. „Kontrpochód Solidarności w Kaliszu 1 maja 1983 roku”.
W tej kategorii ozdobne grawertony przyznano także Kaliskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk oraz redakcji „Ziemi Kaliskiej” (z okazji 60-lecia działalności).
ZACHOWANIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO
dr EWA ANDRZEJEWSKA
Historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, muzealnik, kustosz działu sztuki w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej oraz wybitny specjalista w zakresie sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego, ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowych tekstyliów: w 2016 roku pomysłodawczyni i realizatorka wystawy „Siedem wieków kaliskiego złotnictwa” oraz sesji popularnonaukowej
EDYTA PIETRZAK
Kierownik Oddziału Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych w Archiwum Państwowym w Kaliszu; otrzymała nagrodę za zaangażowanie, pracę badawczą i upowszechnianie wiedzy historycznej dotyczącej Kalisza i regionu kaliskiego, w tym opracowanie i przygotowanie do druku książki poświęconej historii zabytkowego zespołu Zakładu Karnego w Kaliszu.
MONIKA SOBCZAK-WALIŚ
Historyk, sekretarz Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Kaliszu, redaktor naczelna czasopisma naukowego „Rocznik Kaliski”. Otrzymała nagrodę za działania na rzecz popularyzacji dziedzictwa historyczno-kulturowego oraz zaangażowanie w obchody „Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego” w Kaliszu.
ANNA NAREWSKA
Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, wiceprezes kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, członek zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odebrała nagrodę za zaangażowanie w działalność kulturalno-oświatową, popularyzację wiedzy historycznej i pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego Kalisza i regionu.
BRONISŁAWA MATUSIAK
Kierownik Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Piwonice” – nagroda za niezwykłą pasję i wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji i zwyczajów ludowych oraz obrzędowości rodzinnej, pielęgnowanie świadomości kulturowej oraz integrację członków zespołu kochających taniec, muzykę i śpiew
prof. MICHAŁ JARNECKI
Historyk i nauczyciel akademicki, z zamiłowania podróżnik, wykładowca WPA UAM w Kaliszu; szczególne miejsce w jego pracy badawczej i popularyzatorskiej zajmuje postać Stefana Szolca-Rogozińskiego; to autor monografii „Stefan Szolc - Rogoziński” wydanej w cyklu „Kaliszanie”.
Podziękowano również tym, którzy zaangażowali się w organizację obchodów setnej rocznicy internowania Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie.
Statuetki odebrali:
- ppłk Ryszard Czapracki, Komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu
- ks. Jarosław Kołodziejczak, proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaliszu
- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu
- płk dypl. Sławomir Drumowicz, Dowódca Jednostki Wojskowej „Agat” w Gliwicach im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”.
- płk dypl. Piotr Kriese, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu
- płk Grzegorz Fedorowicz, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
Adresatami listów gratulacyjnych byli:
- kpt. Waldemar Zaremba , Dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim
- Grzegorz Namysł, Prezes Stowarzyszenia Strzeleckiego „Bellona” w Kaliszu
- Mariusz Pawlak, Prezes Stowarzyszenia Orkiestry Dętej „Gród nad Prosną” w Kaliszu
- Tadeusz Krokos, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu
- Beata Szulc, Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im Jana III Sobieskiego w Kaliszu
- Justyna Prus-Buczak, Prezes Stowarzyszenia „Szczypiorniak” w Kaliszu
- Edward Prus, Przewodniczący Rady Osiedla Szczypiorno w Kaliszu
- ppłk Marek Kosicki, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu
- st. kpt. mgr Sławomir Kotoński, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu
- insp. Dariusz Bieniek, Komendant Miejski Policji w Kaliszu
- Jan Janiszewski, Prezes OSP Kalisz-Lis
W imieniu wszystkich laureatów, a zwłaszcza nagrodzonych bibliotekarzy, za nagrody i wyróżnienia podziękowała Karena Łuszczykiewicz, wicedyrektor MBP. O głos poprosił również prof. nadzw. dr hab. Maciej Guźniczak. Przypomniał o 30-leciu kierunków artystycznych na naszym WPA i wręczył prezydentowi Sapińskiemu drukarski proof jubileuszowego wydawnictwa, które powinno ujrzeć światło dzienne za niespełna miesiąc.
Uroczystej Inauguracji Roku Kulturalnego towarzyszyła wystawa prac prof. dr hab. Marii Podskarbi-Hebisz oraz studentów WPA UAM pod hasłem BANK PROJEKTÓW RZEŹBIARSKICH DLA MIASTA KALISZA.
RK, fot. kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze