Oddział, który zajmuje się osobami potrzebującymi rehabilitacji jest oblegany. Świadczą o tym statystyki. Najczęściej wykonywane są masaże, jonoforeza, krioterapia, ćwiczenia z pacjentem czy tzw. ultradźwięki. – Dzienny oddział przyjmuje pacjentów, którzy muszą mieć pilnie wykonane zabiegi rehabilitacyjne. A do takich zaliczają się m.in. osoby po udarach, wylewach, świeżych złamaniach i urazach czy panie po mastektomii. W ich przypadku konieczne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie i kontynuowanie terapii, bowiem od tego zależy ich szybki powrót do zdrowia. Takich osób w miesiącu mamy około 25. Spędzają u nas codziennie, przez cztery tygodnie, od czterech do pięciu godzin – wyjaśnia Joanna Ruszkiewicz, kierownik Działu Fizjoterapii.
Rehabilitanci zajmują się również pacjentami przebywającymi w szpitalu i tymi, którzy wymagają rehabilitacji domowej. – Oddział jest dobrze wyposażony w sprzęt do rehabilitacji. Wiadomo jednak, że zawsze można coś ulepszyć. To jednak wiąże się z kosztami, a szpitala na razie nie stać na zakup nowocześniejszych urządzeń. Co nie oznacza, że nie będziemy się nad tym zastanawiać. Jednak ogromnym atutem tego działu jest personel. To 11 świetnie wyszkolonych specjalistów, którzy robią, co mogą, aby pomagać pacjentom– dodaje Leszek Mazurek, prezes placówki.
Przyjmowanie większej liczny pacjentów niż do tej pory byłoby możliwe, gdyby oddział miał większy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Być może przy kolejnym rozdaniu uda się szpitalowi wynegocjować lepsze warunki. – Aktualnie czas oczekiwania na przyjęcie do Działu Rehabilitacji to około pół roku. To i tak przyzwoity wynik, bowiem w niektórych szpitalach w kraju czas oczekiwania wynosi dwa lata, a czasami i dłużej- uzupełnia prezes.
W jarocińskim szpitalu rehabilitowane są również dzieci od pierwszego miesiąca życia do 18 lat. Najmłodszymi pacjentami zajmują się wykwalifikowane w tym kierunku osoby.
Najpopularniejsze zabiegi wykonywane w ciągu miesiąca w Dziale Fizjoterapii:
– masaż – 1500 pacjentów
– jonoforeza– 290 pacjentów
– prądy TENS – 230 pacjentów
– magnetronik– 510 pacjentów
- laser- 1400 pacjentów
– ćwiczenia z pacjentem– 500 pacjentów
– lampa SOLLUX – 600 pacjentów
– ultradźwięki -1200 pacjentów
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze