Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zwężona dla kierowców, z kontrapasem dla rowerzystów. Trwają prace na ul. Śródmiejskiej

Po blisko trzech latach to problematyczne zadanie z debiutanckiej edycji Funduszu Obywatelskiego w końcu zostanie wykonane. Na ulicy Śródmiejskiej trwają prace przy wytyczeniu kontrapasa dla rowerzystów. Cykliści będą mogli korzystać z niego za miesiąc, czyli od grudnia… A dla kierowców oznacza to zwężenie Śródmiejskiej do jednego pasa i ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Zwężona dla kierowców, z kontrapasem dla rowerzystów. Trwają prace na ul. Śródmiejskiej

Kontrapas to wydzielony białą linią albo w całości zamalowany najczęściej na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego. Na ul. Śródmiejskiej rowerzyści będą poruszać się kontrapasem od Mostu Kamiennego do Rogatki. Od Rogatki do centrum cykliści pojadą, korzystając z pasa dla samochodów.

Śródmiejską jednym pasem i wolniej

Co dokładnie się zmieni na ulicy Śródmiejskiej? Ulica na odcinku od Rogatki do Mostu Kamiennego zostanie zwężona do jednego pasa ruchu dla pojazdów. Po lewej stronie, patrząc od Rogatki w kierunku centrum zostanie wyznaczony kontrapas dla rowerów o szerokości 1,5 m. Będzie to w całości zamalowany na czerwono pas dla rowerzystów, którzy będą poruszać się w przeciwnym kierunku do ruchu samochodowego.

Parkingi przy przychodni zostaną zachowane. Pojawi się też kilka dodatkowych miejsc postojowych pomiędzy ul. Fabryczną a ul. Pułaskiego, a także stojaki na rowery. W sygnalizacjach na skrzyżowaniu zarówno z ulicą Górnośląską, jak i z ul. Fabryczną i Kościuszki zostaną wprowadzone dodatkowe sygnalizatory umożliwiające bezpieczny przejazd dla rowerzystów, jak i włączenie się ich w dowolną relację na skrzyżowaniu.

Prędkość zostanie ograniczona na tym odcinku do 30 km/h, a na jezdni pojawią się progi zmuszające kierowców do zwolnienia.

Feralny pomysł?

Pozornie proste zadanie okazało się jednym z najbardziej trudnych w realizacji. Problemy  pojawiły się już na samym początku, czyli na etapie projektu: cztery razy ogłaszano konkurs na jego wykonanie i albo nie było w ogóle chętnych, albo ich oferty były zbyt drogie. W końcu ówczesny jeszcze Zarząd Dróg Miejskich porozumiał się z firmą, która wykonuje inne projekty drogowe dla Miasta, by to ona zajęła się tym zadaniem. Gdy wykonano projekt wystąpił problem ze znalezieniem wykonawcy i z kwestią dostosowania sygnalizacji świetlnej do potrzeb rowerzystów.

Po blisko trzech latach perypetii, zadanie w końcu zostanie zrealizowane. Jak informuje Krzysztof Gała, p.o. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji prace na ul. Śródmiejskiej potrwają do końca listopada.

Choć nie ulega wątpliwości, że w Kaliszu należy sukcesywnie budować infrastrukturę dla rowerzystów, to jednak w przypadku tej inwestycji pojawia się pytanie o jej zasadność i logikę. Kontrapas nie będzie bowiem połączony z żadną ścieżką rowerową, bo tych w obrębie centrum i ulicy Górnośląskiej nie ma. Cyklista przejedzie 400 metrów kontrapasem, by następnie zsiąść z roweru i dalej poruszać się jezdnią lub chodnikami.

***

Kontrapas w ulicy Śródmiejskiej wybrali sami kaliszanie. Trzy lata temu, w 2014 roku podczas pierwszego w historii Kalisza Funduszu Obywatelskiego zgłoszono zadanie „Ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Śródmiejskiej”. Zagłosowało na nie blisko 2,5 tysiąca kaliszan, a inwestycja znalazła się na 6. (na 13.) miejscu pod względem uzyskanej liczby głosów.

Zadanie pochłonie 700 tysięcy złotych. 500 tysięcy zarezerwowane w Funduszu Obywatelskim nie wystarczyłoby na wykonanie kontrapasa. Wyższe niż zakładano koszty wynikają z konieczności zmian w sygnalizacjach świetlnych i wyposasażenia ich w monitoring. 

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama