Pacjenci Poradni Urologicznej mogą liczyć na diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu moczowego (nerek, moczowodu, pęcherz moczowego, cewki moczowej, prostaty), w zakresie stanów zapalnych, zaburzeń funkcji układu moczowego, ograniczonej płodności, nowotworów, zaburzeń libido, zaburzeń potencji. Okazuje się jednak, że najwięcej osób, które tam trafiają to panowie mający problemy z prostatą. - Miesięcznie z poradni korzysta od 120 do 150 pacjentów. Około 60% stanowią mężczyźni, którzy narzekają na dolegliwości związane z gruczołem krokowym. Wielu z nich pojawia się w moim gabinecie w samą porę, ale zdarzają się też przypadki, kiedy choroba jest zaawansowana i mogą być trudności z podjęciem skutecznego leczenia. Dlatego zachęcam do szeroko pojętej profilaktyki- wyjaśnia Witold Malendowicz, lekarz urolog.
Drugą grupą pacjentów, którzy najczęściej odwiedzają poradnię są osoby chorujące na kamicę nerkową. To schorzenie objawiające się bólem właśnie w okolicy nerek, ten jednak często jest mylony z bólami kręgosłupa. - Tutaj akurat nie ma podziału na płeć, bo na kamicę chorują zarówno panie, jak i panowie. Choroba jest u niektórych osób uwarunkowana genetycznie, a u innych jest wynikiem np. odwodnienia organizmu, wysokiego stężenia w moczu m.in. szczawianów, wapnia, fosforanów i cystyny. Przyczyną powstawania złogów czyli tzw. piasku lub kamieni w nerkach może być też nadużywanie niektórych leków, w tym witamin D i C. Na szczęście są skuteczne metody leczenia tej choroby - dodaje urolog.
Poradnia Urologiczna w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie przyjmuje pacjentów od 18. roku życia. - Zainteresowanie wizytami u urologa jest duże. Na razie jednak możemy przyjmować pacjentów zgodnie z limitami, które mamy w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy w przyszłości będą większe pieniądze przeznaczone dla poradni, tego jeszcze nie wiemy. Jesteśmy jednak dobrej myśli - uzupełnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Aby skorzystać z pomocy urologa należy mieć przy pierwszej wizycie skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz wstępne badania przeprowadzone przez lekarza kierującego. Konieczny jest też dowód ubezpieczenia.
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze