Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prostata, najczęstsze schorzenie wśród pacjentów urologii

Przerost prostaty i kamica nerkowa - to najczęstsze problemy zdrowotne, z jakimi zgłaszają się pacjenci do Poradni Urologicznej w jarocińskim szpitalu. Podczas jednego dyżuru za każdym razem gabinet lekarza odwiedza około 30 osób, których średnia wieku wynosi 70 lat.

Pacjenci Poradni Urologicznej mogą liczyć na  diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób układu moczowego (nerek, moczowodu, pęcherz moczowego, cewki moczowej, prostaty), w zakresie stanów zapalnych, zaburzeń funkcji układu moczowego, ograniczonej płodności, nowotworów, zaburzeń libido, zaburzeń potencji. Okazuje się jednak, że najwięcej osób, które tam trafiają to panowie mający problemy z prostatą. - Miesięcznie z poradni korzysta od 120 do 150 pacjentów. Około 60% stanowią mężczyźni, którzy narzekają na dolegliwości związane z gruczołem krokowym. Wielu z nich pojawia się w moim gabinecie w samą porę, ale zdarzają się też przypadki, kiedy choroba jest zaawansowana i mogą być trudności z podjęciem skutecznego leczenia. Dlatego zachęcam do szeroko pojętej profilaktyki- wyjaśnia  Witold Malendowicz, lekarz urolog.

Drugą grupą pacjentów, którzy najczęściej odwiedzają poradnię  są osoby chorujące na kamicę nerkową. To schorzenie objawiające się bólem właśnie w okolicy nerek, ten jednak często jest mylony z bólami kręgosłupa. - Tutaj akurat nie ma podziału na płeć, bo  na kamicę chorują zarówno panie, jak i panowie. Choroba jest u niektórych osób uwarunkowana genetycznie, a u innych jest wynikiem np. odwodnienia organizmu, wysokiego stężenia w moczu m.in. szczawianów, wapnia, fosforanów i  cystyny. Przyczyną powstawania złogów czyli tzw. piasku lub kamieni w nerkach może być też nadużywanie niektórych leków, w tym witamin D i C. Na szczęście są skuteczne metody leczenia tej choroby - dodaje urolog.

Poradnia Urologiczna  w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie przyjmuje pacjentów od 18. roku życia. - Zainteresowanie wizytami u urologa jest duże. Na razie jednak możemy przyjmować pacjentów zgodnie z limitami, które mamy w kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy w przyszłości będą większe pieniądze  przeznaczone dla poradni, tego jeszcze nie wiemy. Jesteśmy jednak dobrej myśli - uzupełnia Leszek Mazurek, prezes szpitala.

Aby skorzystać z pomocy urologa należy mieć przy pierwszej wizycie skierowanie  od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego oraz  wstępne badania przeprowadzone przez lekarza kierującego. Konieczny jest też dowód ubezpieczenia.

AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: szoferTreść komentarza: Uważam że w złą pogodę w szarugę ludzie ubraniu ciemne szaty przechodzący przez zebry są czasem mało widoczni, powinni mieć białe, lub żólte opaski odblaskowe.Data dodania komentarza: 15.01.2025, 01:20Źródło komentarza: „Prawie by mnie potrąciło”. Piesi kontra kierowcyAutor komentarza: LokTreść komentarza: Male przypomnienie- kontrakt z Koreańczykami nie podpisał PIS. A dokładnie to podpisał na produkcję w Korei a nie w PL, więc sam się zaorałeś niewiedząData dodania komentarza: 14.01.2025, 21:00Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Ta nauczycielka pośrodku, blondynka ze srebrnymi zawieszkami na prawej dłoni - przepiękna kobieta, te uczennice się kryją przy niejData dodania komentarza: 14.01.2025, 20:54Źródło komentarza: Zabawa do białego rana! Studniówka V LO ZDJĘCIAAutor komentarza: PsylockTreść komentarza: Koreańskie czołgi i tak są lepszym zakupem niż pchanie się w leopardy... mało tego Czechy i Słowacja rezygnują z zakupu leopardów A8 ponieważ koszt jednej sztuki wynosi prawie 20milionów euro gdzie my za 1 abramsa płaciliśmy ok. 9milionów, tworzenie produkcji w Polsce nawet większym kosztem zakupu z czasem zwróci nam się w postaci wiedzy i zdobytemu doświadczeniu w budowie, wystarczy spojrzeć na Turcje która zaczyna już budowę własnego czołgu Altay. Kolejną kwestią jest dostępność czołgów bo K2GF dostaliśmy ogromną ilość w krótkim czasie gdzie kraje które się zdecydowały na Leo2A8 muszą czekać parę lat żeby otrzymać 1-2 bataliony czołgów. Gadanie też że K2 się nie nadaje na nasze warunki jest mocno na wyrost, prawdą jest że ma gorszy pancerz od Abramsa ale nie odbiega zbyt mocno od leopardó, oba te czołgi (Abrams i K2) będą wyposażane w ochronę HardKillData dodania komentarza: 14.01.2025, 18:15Źródło komentarza: „Pancerna Wielkopolska” pod znakiem zapytania. Co z czołgiem K2?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama