Choroby tarczycy zdarzają się coraz częściej, a na stół operacyjny trafiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W wielu przypadkach zapalenie tarczycy powstaje na podłożu autoimmunologicznym, co wynika z zaburzenia układu odpornościowego. To z kolei powoduje różne zmiany zapalne. – Najczęstsze schorzenie tarczycy to choroba Hashimoto, która powoduje niedoczynność, a rzadko nadczynność. Równie powszechna jest też choroba Graves-Basedowa, która z kolei częściej wywołuje nadczynność, sporadycznie niedoczynność. Dodatkowo może też spowodować orbitopatię tarczycową, która objawia się wytrzeszczem obu gałek ocznych – tłumaczy Krzysztof Gruszczyński, specjalista chirurg.
Operacje, które są przeprowadzane w jarocińskiej lecznicy dotyczą m.in. nowotworów tarczycy, dużych woli uciskających drogi oddechowe, jak i powiększających się woli pomimo stosowania wskazanych leków. – Takie zabiegi odbywają się w naszym szpitalu kilka razy w miesiącu, najczęściej wtedy, kiedy sala operacyjna jest wolna i nie wykonujemy żadnych zabiegów planowych. W operacjach uczestniczy dr Jerzy Skrobisz, specjalista chirurgii ogólnej, który zajmuje się również chirurgią endokrynologiczną – dodaje Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Operacje tarczycy są przeprowadzane w jarocińskiej lecznicy od 2016 roku. Do tej pory chirurdzy zoperowali już blisko 100 pacjentów.
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze