Polskie Towarzystwo Badania Bólu przyznaje certyfikaty tym szpitalom, które spełniają wymogi dotyczące wprowadzenia na oddziałach zabiegowych procedury bólu pooperacyjnego. - Do programu może zgłosić się cały szpital lub pojedyncze oddziały. Nasza placówka wytypowała oddziały zabiegowe z zakresu bólu pooperacyjnego. W tej sytuacji niezbędne okazały się specjalistyczne szkolenia, dlatego też 37 lekarzy i 72 pielęgniarki przez trzy miesiące szkoliły się pod kątem monitorowania i leczenia tzw. bólu ostrego. Te zakończyły się egzaminem, który zdała cała załoga. Efektem tego jest właśnie certyfikat, który jest potwierdzeniem wprowadzenia w lecznicy najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego - tłumaczy Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Głównym założeniem programu „Szpital bez bólu” jest podniesienie jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach. Z danych wynika, że u ponad połowy pacjentów ból pooperacyjny jest niewłaściwie niwelowany. W praktyce często oznacza to, że chory zbyt późno dostaje leki, które i tak w efekcie końcowym nie zawsze chronią go przed cierpieniem. - Szpital będzie mógł się posługiwać uzyskanym certyfikatem do 2021 roku, jednak po tym okresie może ubiegać się o jego przedłużenie. Ponadto w marcu 2018 roku będziemy się starać o certyfikat "bólu przewlekłego" - dodaje prezes.
Teraz ból u pacjentów będzie określany w dziesięciostopniowej skali, a jego eliminowanie rozpocznie się tuż po zabiegach i będzie stopniowane w zależności od jego natężenia. Pozwoli to na bezpieczniejsze zarządzanie medykamentami w placówce, jak i wprowadzi spore oszczędności w gospodarowaniu lekami.
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze