SNL to polska edycja amerykańskiego programu Saturday Night Live, która wystartowała w grudniu zeszłego roku. Rozrywkowy show nadawany jest na żywo z Warszawy, w każdą sobotę o 21:00. Program nagrywany jest z udziałem publiczności i składa się ze skeczy odgrywanych przez grupę aktorów. W każdym odcinku występują również gościnnie gwiazdy, które pełnią rolę gospodarza danego tygodnia oraz gwiazdy muzyczne.
Wszystkie odcinki SNL Polska dostępne są za pośrednictwem płatnej platformy Showmax, ale emisja wybranych skeczy była jednak dostępna bezpłatnie, zarówno dla niezarejestrowanych użytkowników platformy, jak i na oficjalnym kanale YouTube programu, który zyskał już ponad 30 tysięcy subskrybentów.
Wśród nich jest sporo kaliszan, którzy dość szybko zorientowali się, że w ścisłym gronie jedenastu aktorów występujących w show jest Szymon Mysłakowski przez kilka lat, tuż po ukończeniu krakowskiej szkoły teatralnej, związany z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego. SNL Polska generalnie tworzą ludzie, który wcześniej produkowali „Szymon Majewski Show”, więc znają najlepszych aktorów komediowych. Nie było oficjalnego castingu, lecz dobór ściśle ukierunkowany, a zatem Szymon Mysłakowski otrzymał propozycję udziału w programie od producentów, którzy znali siłę jego vis comica i wcześniejsze dokonania.
Praca w show zaplanowana jest w każdym calu i wbrew pozorom nie ma w niej miejsca na jakąkolwiek improwizację. To format wymyślony przez Amerykanów, z powodzeniem rozwijany przez nich od ponad 40 lat. Jego pomysłodawca jest wciąż obecny na planie i akceptuje, który skecz wchodzi do odcinka, a który odpada. Praca nad polską wersją od samego początku jest bardzo precyzyjna i wytężona, tym bardziej że nowe show powstaje co tydzień, podczas gdy Amerykanie produkują swój program co dwa tygodnie. - Zaczyna się od poniedziałkowego spotkania, na którym omawiamy sylwetkę gościa najbliższego odcinka i wymyślamy skecze – opowiada Szymon Mysłakowski. - Nad całością czuwa siedmiu scenarzystów, którzy na pisanie mają zaledwie dobę, bo już w środę następuje wspólne czytanie około dziesięciu skeczy, z których do odcinka wchodzi pięć. Na ogół dwa skecze są nagrywane, a reszta przygotowywana do prezentacji live. W czwartek odbywają się już próby. To taka mocno skondensowana robota teatralna, bo każdemu skeczowi poświęca się najwyżej godzinę. Piątek przeznaczony jest na utrwalenie całości i pracę z kamerami, ale też ciągłe udoskonalanie tekstów – opisuje pracę na planie Szymon.
Każde wydanie rozpoczyna się politycznym cold opening, czyli otwarciem programu jeszcze przed czołówką, a odgrywany skecz na żywo musi odnosić się do bieżących wydarzeń z polityki. Zawsze kończy się zbliżeniem na twarz występującego, który mówi: Na żywo z Warszawy, to jest SNL Polska.
Stałym punktem programu jest również serwis informacyjny Weekend Update, relacjonujący wybrane wydarzenia z ostatniego tygodnia. Program z pozoru jest kabaretem politycznym, a de facto ma po prostu śmiać się z absurdów życia publicznego. Druga sprawa, że to, co śmieszne, często dotyczy elity rządzącej. Na razie do połowy marca powstaje pierwsza transza programów i nie poinformowano jeszcze aktorów o dalszych planach, ale formuła programu jest na tyle otwarta i tak dopracowana w USA, że można mniemać, iż przyjmie się ona również na rynku polskim.
Szymon Mysłakowski przyjechał do Kalisza najpierw jako student na Festiwal Sztuki Aktorskiej, występując w znakomitym spektaklu dyplomowym w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Spora grupa studentów biorących udział w tym przedstawieniu otrzymała wówczas zaproszenie od dyrektora kaliskiego Teatru, Roberta Czechowskiego, by rozpocząć w Kaliszu zawodową karierę. Mysłakowski skorzystał z tej oferty i został… na 10 lat. To był dla niego okres bardzo pracowity, bowiem występował z wielkim powodzeniem w niemal wszystkich kaliskich produkcjach. Został nagrodzony na 48. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Syfona w Ferdydurke, czyli czas nieuniknionego mordu, a w 2012 uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Grając w Kaliszu z powodzeniem występował w filmach i serialach, m.in. w „Pierwszej miłości”, „Fali zbrodni”, „Nieruchomym poruszycielu” i „Ostatniej akcji”. Od 2014 roku związał się z poznańskim Teatrem Nowym, a od 2017 warszawskim Teatrem Współczesnym. Dość często jego komiczny talent wykorzystywany jest także w reklamach.
R. Kuciński, fot. Szymon Mysłakowski, wideo YT/ SNL Polska
Napisz komentarz
Komentarze