Dzień św. Patryka obchodzony był w Kaliszu po raz pierwszy w roku 2000. Przez 17 lat organizowane w jego ramach imprezy cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem, choć nie miały dużego rozmachu. „Być może uda się nasz ratusz oświetlić na zielono” – zapowiadał w zeszłym roku Leszek Ziąbka, jeden z pomysłodawców i słowa dotrzymał. W najbliższą sobotę, 17 marca, tuż po zmroku, elewacja magistratu zmieni kolor na zielony i w ten sposób Kalisz – w ramach projektu Global Greening – dołączy do kilkunastu polskich miast światowej kampanii. Kolor zmienią także słynne obiekty: Empire State Building w Nowym Jorku, wodospad Niagara, Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney.
Wydarzenia w ramach Dni Św. Patryka w Kaliszu
14 marca – rozstrzygnięto konkurs plastyczny MAGICZNA IRLANDIA w Młodzieżowym Domu Kultury
16 marca – prezentacja multimedialna MOJA ZIELONA WYSPA, Leszek Ziąbka & Damian Miksa w Cafe Calisia, godz. 18.00
17 marca – koncert SCHOOL JAZZ MESSENGERS w CKiS
18 marca – widowisko muzyczno-taneczne CARRANTUOHILL & SALAKE – muzyka i taniec irlandzki w CKiS
23 marca – spotkanie z Justyną Schramm, zajęcia edukacyjne IRLANDIA w MOZK, w godz. 9.00 – 13.00
– warsztaty plastyczne i taneczne w CKiS
SCHOOL JAZZ MASSENGERS – sobota, 17 marca, 18.00
Koncert to ciekawe połączenie muzyki inspirowanej folklorem irlandzkim, żydowskim i jazzem. School Jazz Messengers to zespół działający przy Niepublicznym Gimnazjum Edukator (obecnie Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edukator) W skład zespołu wchodzą uczniowie i absolwenci tej szkoły oraz uczniowie III LO w Kaliszu i Gimnazjum nr 2 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 3). Zespół wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej (Miles Davies, Pat Metheny, Ray Charles, Wheater Report, E.S.T – trio i in.) oraz własne kompozycje. Aktualny skład zespołu to: Zuzanna Olszanowska, Daria Bączyk, Krzysztof Hadrych, Michał Judasz, Michał Ochocki, Jacek Poziemski, Mateusz Machaj. W koncercie wezmą udział również goście – przyjaciele zespołu… Kierownikiem artystycznym i opiekunem jest Andrzej Dziedziak. Koncertowi towarzyszyło będzie stoisko „Wakacje.pl – Kalisz”, gdzie dowiesz się wszystkiego na temat podróży do Irlandii.
CARRANTUOHILL & SALAKE – niedziela, 18 marca, 17.00
CARRANTUOHILL uznawany jest za jeden z najlepszych zespołów w Europie w gatunku muzyki celtyckiej. Koncerty zespołu to barwne widowiska muzyczne, często wzbogacane pokazami tańca irlandzkiego w wykonaniu najlepszych tancerzy zarówno z Polski, jak i z Irlandii. W Kaliszu zagości zespół taneczny SALAKE... Muzycy zespołu Carrantuohill wykorzystują w swej twórczości bardzo stylowe instrumentarium: skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolina, gitara akustyczna, poszerzając brzmienie o instrumenty perkusyjne, klawiszowe oraz gitarę basową… i o celtyckiej muzyce wiedzą… prawie wszystko.
SALAKE. Taniec irlandzki jest ich główną i podstawową techniką taneczną, chociaż często łączą z nią inne style taneczne lub formy teatralne, dzięki czemu tworzą niespotykane widowiska taneczno-teatralne i spektakle taneczne… Przez ponad 20 lat istnienia Zespołu Form Tanecznych Salake oraz Akademii Tańca Salake można odnotować wiele ich sukcesów. Do najbardziej spektakularnych osiągnięć zespołu należą: dwukrotny tytuł mistrza świata w stepie, w swojej kategorii, na zawodach DanceWorldCup 2006 w Faro oraz 2010 na Sardynii, gdzie zespół otrzymał również puchar mistrza mistrzów, na uroczystej gali, mierząc swoje siły z ponad tysiącem uczestników z całego świata.
POZNAJ ZIELONĄ WYSPĘ – piątek, 23 marca, 9.00-13.00
Spotkanie z Justyną Schramm, zajęcia edukacyjne w ramach projektu Fundacji „IRLANDIA w szkole” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej. To współzałożyciel i Wiceprezes Zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej, absolwentka Wydziału Historii UAM, która jest koordynatorem działań edukacyjnych Fundacji: projektów „Irlandia w szkole” i „Z Seanem przez świat”, miłośniczka Irlandii, książek i jazdy konnej.
WARSZTATY ŚW. PATRYKA – piątek, 23 marca
Propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych wieńcząca Dni Irlandii w Kaliszu. To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
Zajęcia:
Pt. 23.03. godz.: 16:00
Pt. 23.03. godz.: 18:00
Pt. 23.03. godz.: 20:00
Zapisy - Dział Artystyczny (tel. 62 76 52 545)
godz. 16.00 - Wyprawa na Zieloną Wyspę
warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Użyjmy wyobraźni, by przenieść się do Irlandii – miejsca zamieszkania olbrzymów, rzek wypełnionych łososiami mądrości, podziemnego świata wróżek i skrzatów pilnujących złota na końcu tęczy. W czasie warsztatów dzieci będą miały możliwość nie tylko poznać najbardziej znane irlandzkie legendy, ale także między innymi stworzyć garnek wypełniony złotymi monetami i tęczę dla skrzata. Warsztaty poprowadzi Justyna Mazurek-Schramm.
godz. 18.00 - W poszukiwaniu Ducha Tańca Irlandzkiego
warsztaty taneczno-muzyczne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat
Podczas warsztatu dzieci zapoznają się w formie zabawy i opowieści z historią tańca i muzyki irlandzkiej oraz podstawowymi krokami tańca irlandzkiego i stepu irlandzkiego. Co ze sobą zabrać? Miękkie obuwie (baletki, lekkie trampki lub grube skarpety) oraz wygodny strój, niekrępujący ruchów.
godz. 20.00 - SOFTSHOES (miękkie buty) – od podstaw
warsztaty tańca irlandzkiego dla młodzieży i dorosłych
Płyń lekko i z gracją pośród dźwięków magicznej muzyki z Zielonej Wyspy! Podczas warsztatu poznasz podstawy techniki tańca irlandzkiego (m.in. postawę w tańcu irlandzkim, pozycje stóp). Poznasz także podstawowe kroki (polki, siódemki, trójki, point). Połączysz poznane kroki w proste sekwencje solowe, ale także zapoznasz się z grupowymi tańcami ceili, które są doskonałym sposobem na uczenie się techniki podstawowych kroków, jak również poprawę kondycji fizycznej. Zajęcia będą doskonałą okazją do „zaprzyjaźnienia się” z różnorodną muzyką irlandzką. Co zabrać ze sobą? Wygodny strój, niekrępujący ruchów, baletki, lekkie trampki lub grube skarpety.
Warsztaty poprowadzi Magdalena Mak. Taniec irlandzki i muzyka irlandzka fascynują ją od 2004 r. W latach 2009-2016 związana jako instruktor z An Coimisiún le Rincí Gaelacha (Komisją Tańca Irlandzkiego w Dublinie) przygotowywała tancerzy do irlandzkich zawodów tanecznych. Uczestniczka licznych warsztatów z polskimi i zagranicznymi nauczycielami i artystami, takimi jak: Colin Dunne, Shane McAvinchey, Michael Ryan, Anne Marie Cunningham, Isobel Cunningham, Lisa Delaney, Stephen Scariff, Anna Tillak. Uczestniczka Blas Summer School of Traditional Irish Music and Dance, organizowanej przez Uniwersytet w Limerick. W latach 2005-2017 tancerka, choreograf i koordynatorka prac zespołu tańca irlandzkiego Celtica z Poznania. W ramach założonego przez siebie w 2012 r. Studia Tańca EtnoBalans oraz indywidualnej praktyki prowadzi regularne kursy oraz cykliczne warsztaty tańca irlandzkiego w Poznaniu i innych miastach w Polsce. Jej drugą wielką pasją jest step amerykański. Poszerza swoje umiejętności, odwiedzając warsztaty i festiwale, m.in. Stockholm Tap Dance Festival oraz czerpiąc inspirację ze stepu irlandzkiego i eksperymentując z różnymi kombinacjami rytmicznymi. Od 2010 r. posiada tytuł instruktora tańca sportowego zdobyty na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Przez kilka lat związana także ze Studiem Tańca Romy Jakubowskiej, w ramach którego prowadziła zajęcia z młodymi adeptami tańca w oparciu o autorski program Romy “Zabawa w taniec”. Zainteresowana również tańcem współczesnym oraz technikami pracy z ciałem zorientowanymi na poszerzanie świadomości. Uczy się gry na bodhranie (irlandzkim bębnie) oraz gitarze. Aktualnie mieszka w Berlinie, gdzie prowadzi dalsze poszukiwania swojej tanecznej drogi i rozwija swoje umiejętności taneczne w studiach tańca TapBeat Cristina Delius oraz Tap Connection.
Zdj. Anna Błaszczyk, Robert Kuciński, CKiS
Napisz komentarz
Komentarze