eCall to system umożliwiający automatyczne - po wybuchu poduszek powietrznych - lub ręczne wezwanie pomocy z pojazdu, który uczestniczy w zdarzeniu drogowym. Zgodnie z unijnymi przepisami, od 1 kwietnia tego roku takie urządzenia muszą być montowane we wszystkich nowych pojazdach. – System uruchomi się po zadziałaniu czujników znajdujących się w aucie lub poprzez ręczne naciśnięcie przycisku przez kierowcę lub pasażera, będących uczestnikami lub świadkami zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu. W obu przypadkach automatycznie zostanie wykonane połączenie na numer alarmowy 112 obsługiwany w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Przesłane zostaną również dane dotyczące m.in. lokalizacji pojazdu, kierunku jazdy, liczby pasażerów z zapiętymi pasami – informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jeśli czujniki uruchomią się automatycznie, a dyspozytor nie będzie mógł nawiązać rozmowy z uczestnikami zdarzenia wtedy powiadomi odpowiednie służby o wypadku. Większość producentów aut już od jakiegoś czasu montuje w nowych pojazdach system eCall. Posiadacze starszych aut mogą zrobić to sami. Wystarczy gniazdo zapalniczki, do którego trzeba podłączyć specjalny moduł.
Jak zapewnia MSWiA Centra Powiadamiania Ratunkowego już od wielu miesięcy gotowe są na przyjmowanie zgłoszeń z systemu eCall. W Wielkopolsce system informatyczny umożliwiający łączenie się pojazdów uczestniczących w zdarzeniu drogowym z numerem 112 jest aktywny od października. Nie wiadomo jeszcze, ile pojazdów mających system jeździ po naszych drogach. Nie ma jeszcze statystyk, które pokazywałyby, że kierowcy korzystają z takiej możliwości wezwania pomocy - W roku 2017 Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu odebrało 1 864 231 zgłoszeń – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego i dodaje, że chodzi o wszystkie połączenia. - Nie mamy możliwości dokonania szczegółowej filtracji zgłoszeń wykonanych z Kalisza i powiatu kaliskiego, biorąc jednak pod uwagę dane demograficzne 5,3% z ogólnej liczby zgłoszeń może dotyczyć wskazanego obszaru. Oznacza to, że w roku 2017 z Kalisza i powiatu kaliskiego wykonano około 100 000 zgłoszeń na numer alarmowy 112.
System eCall ma przyspieszyć informowanie służb o wypadkach, a tym samym zmniejszyć iość ofiar śmiertelnych zdarzeń drogowych. Nadal aktywne są indywidualne numery alarmowe pozostałych służb ratunkowych, czyli pogotowia, PSP i policji.
AW, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze