Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

25 na 25, czyli jubileuszowy album IV LO ZDJĘCIA

Przez dwa dni IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu świętowało swoje 25-lecie istnienia. Nauczyciele, absolwenci i uczniowie uczestniczyli w uroczystej gali jubileuszowej, sportowych rozgrywkach oraz balu. Działający w szkole Teatr na Widoku pokazał swój najnowszy spektakl „Hymn o perle” i otworzył retrospektywną wystawę, a śniadanie w szkole było okazją do pełnych wzruszeń spotkań i rozmów. Z okazji jubileuszu powstał także album prezentujący wspomnienia dwudziestu pięciu absolwentów.
25 na 25, czyli jubileuszowy album IV LO ZDJĘCIA

To nietypowe i bardzo ciekawe wydawnictwo. Nie ma w nim dziejów IV liceum, spisów nazwisk nauczycieli i uczniów związanych ze szkołą. Nie ma wszystkiego tego, co na ogół znajdujemy w monografiach szkół. Jest za to dwadzieścia pięć opowieści ludzi w różnym wieku, którzy uważają, że ich życiowy sukces w dużej mierze ma źródło w szkole przy ulicy Widok w Kaliszu.

„(…) Zwróciłam się do absolwentów, ludzi z pasją i o różnych talentach, którzy swoją osobowością wyróżniali się na tle innych rówieśników” – napisała w przedmowie Joanna Kucińska, nauczycielka języka polskiego w IV LO, redaktorka albumu. „Pragnęłam z tych osobistych narracji stworzyć barwną mozaikę wspomnień, sytuacji i zdarzeń , które przez lata budowały atmosferę szkoły”.

Łukasz John

W jednym albumie spotkali się zatem naukowcy, tacy jak dr Łukasz John, który prowadzi we Wrocławiu badania z pogranicza biologii, chemii i medycyny czy dr Piotr Jagodziński, który pracuje na Manchester Metropolitan University w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi badania z zakresu pragmatyki językoznawczej i socjolingwistyki. Dość liczną grupę stanowią odnoszący sukcesy artyści, tacy jak Krystian Durman, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Lena Kowalska, aktorka Teatru Młodego Widza w Warszawie, Dawid Lorenc, etatowy tancerz Narodowego Zespołu Tańca Współczesnego w Norwegii, Patryk Ignaczak, „main voice” Telewizji Wirtualnej Polski i członek zespołu „Audiofeels” czy Bartas Szymoniak, do niedawana wokalista „Sztywnego Pala Azji”, a obecnie artysta rozwijający solową karierę w beatrocku, a także – the last but not the least – Jacek Janiczak, mieszkający w Poznaniu utalentowany grafik freelancer, który nota bene zaprojektował znakomitą okładkę albumu „25 na 25”. Wśród absolwentów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego jest także Mateusz Kaźmierczak, zdobywca wielu medali w sprincie i triathlonie, członek kadry narodowej, Artur Filipowicz, jeden z najpopularniejszych vlogerów edukacyjnych, autor „Topowej Dychy” oraz Krystian Bruź, wrocławski restaurator, którego lokal „Campo Modern Grill” został w 2017 roku w konkursie World Interior News Awards w Londynie uznany za najpiękniejszą restaurację na świecie.

Marta Urbaniak z mężem Wojtkiem, również absolwentem IV LO

Nauczyciele IV LO mogą czuć dumę i pewien rodzaj zawodowego spełnienia, czytając wspomnienia absolwentów, którzy uważają czas spędzony pod ich opieką za szczególnie cenny i wpływający na ich dalsze losy, zwłaszcza zawodowe. „Mocno w mej pamięci zakorzeniły się wspomnienia związane z lekcjami języka polskiego” – pisze Ewelina Brodnicka, dziennikarka-podróżniczka, kulinarna blogerka, autorka wydanej niedawno we współpracy z Disney Polska książki kucharskiej dla dzieci. „Ta szkoła nauczyła mnie najważniejszej rzeczy w życiu – świadomości swojego potencjału” – wspomina Patrycja Soniewicka, do niedawna digital director w moskiewskim, a później dyrektor zarządzający w polskim oddziale słynnej agencji reklamowej Saatchi & Saatchi. „Odnoszę wrażenie, że moja praca w roli dramaturżki… [w teatrach w Poznaniu, Szczecinie, Krakowie] jest w dużej mierze wynikiem wnikliwej lektury dzieł, którą wyniosłam z czasów licealnych” – ocenia Daria Kubisiak, obecnie studentka IV roku Wydziału Reżyserii krakowskiej AST. „Czy byłabym w tym miejscu, gdzie jestem, gdyby nie Kalisz, gdyby nie moje Liceum?” – pyta Magdalena Rataj, dziennikarka  Radia Eska Poznań i TV Nowa. I od razu odpowiada: „Szczerze? Myślę, że nie”.

Jubileuszowy album  „25 na 25” jest nie tylko wspaniałym prezentem dla szkolnej społeczności oraz tych, którzy opuścili Liceum przy ulicy Widok kilka, kilkanaście czy ponad 20 lat temu, ale także ciekawym dla wszystkich czytelników zbiorem opowieści, które uzmysławiają, jak ważny jest wybór szkoły średniej, jak istotna jest przyjazna atmosfera, w której odbywa się edukacja oraz jakie znaczenie mają mądrzy, motywujący do rozwoju pasji nauczyciele. A to przecież tylko 25 opowieści z tysięcy życiorysów osób związanych z IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Red., zdj. z albumu „25 na 25”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Czy jazda po pijaku i krzywdzenie lub zabijanie na drogach nie jest sposobem na uniknięcie walki na froncie za ojczyznę, ponieważ nie wolno deportować a pójdzie sobie posiedzieć kilka lat, aż wojna się zakończy. Tak to widzę niestety. Picie i jazda to na Wschodzie raczej chleb powszedni, posowiecki mir. Organy państwowe powinny zająć się wreszcie problemem.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 19:11Źródło komentarza: Pijany potrącił młodą kobietę. Obcokrajowiec zatrzymanyAutor komentarza: DgoTreść komentarza: Tak, to prawda. Ale to niestety norma w Kaliszu. Jot-ł to jedynie przykład firmy, która się rozwija (lub otwiera nowe punkty w mieście) ale nie zatrudnia nowych pracowników. A przynajmniej nie oficjalnie.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 17:44Źródło komentarza: Już otwarte! „Nowe miejsca pracy i nowa lokalizacja”Autor komentarza: pytającyTreść komentarza: Chyba nie wiesz że w demokratycznych niezależnych i obiektywnych mediach są także emitowane fragmenty właśnie takich ścieków medialnych jak Razpublica; stacji która otrzymała koncesję na MUX z jaskrawym naruszeniem prawa. Jej sługa i sprzedawczyk pozbawiony jakichkolwiek moralnych zasad niejaki Kłeczek zupełnie mnie nie interesuje. Jego i jemu podobnych funkcjonariuszom powoli czas dobiega końca gdyż właśnie w sejmie procedowana jest ustawa "o mowie nienawiści" i jej zwalczaniu oraz karaniu. Poza tym pomiędzy Sakiewiczem a braćmi Karnowskimi trwa ostra rywalizacja o widza i mam nadzieję że się wzajemnie zażrą. Dla patriotów to nie była pechowa 13-tka lecz tragiczna data; dla was z wyższych 8-gwiazdkowych sfer ona niewiele w zasadzie znaczy bo wasza hipokryzja jest niczym drabina-sięga co najmniej jonosfery. Jesteście typowymi konformistami a w niektórych kwestiach nawet oportunistami. Dla mnie 13-tka zawsze była szczęśliwa czego o podobnych tobie osobach nie mogę powiedzieć; wszak tego dnia skończyło się wam długoletnie El Dorado. Nie zawracaj sobie dzbana blokiem partii demokratycznych-lepiej popatrz uważnie na rozpad tych partii które niesłusznie zwą się prawicowymi. Jeśli sądzisz że te partie w kształcie sprzed 15 października 2023 r. pozostaną i dojdą kiedyś do władzy to jesteś w totalnym błędzie. Ten koszmar na wieki został zamknięty a zabił go głównie brak asertywności a także niespotykana dotąd pycha czego wyrazem była ogromna frekwencja.Data dodania komentarza: 25.09.2024, 16:52Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: życieTreść komentarza: Następna hurtownia dla "wybranych" jak Makro .Data dodania komentarza: 25.09.2024, 14:37Źródło komentarza: Już otwarte! „Nowe miejsca pracy i nowa lokalizacja”
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama