Karolina Olczyk za miesiąc zostanie mamą. To jej pierwsze dziecko, na które czeka z niecierpliwością. Pokój dla małej Klary jest już prawie przygotowany. Jednak obok radości z faktu bycia w ciąży i pojawienia się niebawem na świecie córeczki, przyszła mama ma też wiele znaków zapytania.
- Ciąża, zwłaszcza ta pierwsza, to nie tylko radość i wielkie oczekiwanie na dziecko, ale też bardzo wiele niewiadomych i lęków – mówi przyszła mama.
Te pomaga rozwiać np. fachowa literatura. Takiej na rynku można znaleźć wiele. Od książek po tygodniki, które radzą, jak dbać o siebie w czasie ciąży, przygotować się do porodu, ale i zająć dzieckiem. Pytania można zadać też własnej mamie czy koleżankom, które już mają dzieci. Od kilku już lat coraz większym powodzeniem cieszą się też szkoły rodzenia.
- Szkoła rodzenia jest takim zmniejszeniem strachu, obaw i lęków. Każda kobieta w ciąży ma takie momenty, że boi się porodu, boi się tego, co będzie po porodzie i czeka na pomoc ze strony personelu medycznego. Myślę, że będąc w ciąży, fajnie jest korzystać z takich porad i mieć kontakt później z położnymi, które takie zajęcia prowadzą – wyjaśnia Estera Michalak ze szkoły rodzenia „Wspaniały początek”.
Karolina Olczyk za miesiąc zostanie mamą. Szkoła rodzenia pomaga jej rozwiać wszelkie wątpliwości związane z porodem i macierzyństwem.
Dlatego kilka lat temu w Kaliszu ruszył profilaktyczny program edukacyjny finansujący zajęcia w szkole rodzenia. W tym roku przeznaczono na to 20 tysięcy złotych.
- Szkoła rodzenia to nie tylko fizjologia, to nie tylko poród, ale i przygotowanie się psychiczne i fizyczne. I to dostają kobiety, które korzystają z zajęć. Są tam specjaliści z zakresu położnictwa, są specjaliści z zakresu fitness, żywienia czy laktacji, a więc przyszła mama ma możliwość zorientowania się w tym, czego może się spodziewać, rozwiać swoje wątpliwości – wyjaśnia Tomasz Rogoziński, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Z zajęć może skorzystać 160 przyszłych mam. Grupy są kilkuosobowe. Panie mogą przychodzić do szkoły z osobą towarzyszącą bądź same. Plan jest tak układany, by od początku do końca osoby w grupie się nie zmieniały.
Z zajęć moga korzystać również osoby towarzyszące, np. przyszli tatusiowie.
- Myślę, że to fajna inicjatywa, dająca przyszłym mamom możliwość wyedukowania się, przygotowania do przyszłej roli. Nie wszystkie panie są już matkami. Większość zostanie nimi pierwszy raz. I to, że mamy możliwość uczestniczenia bezpłatnie w takich zajęciach, daje nam taki komfort i świadomość, że ktoś o nas myśli i o naszych dzieciach – dodaje Katarzyna Kosmala, uczestniczka szkoły rodzenia „Wspaniały początek”
Zajęcia zostały podzielone na 6 bloków tematycznych. W czasie pierwszych mamy uczą się budowy więzi z maluchem, który niebawem przyjdzie na świat. Kolejne dwie godziny to tematyka związana z porodem, tym naturalnym, ale i wszystkimi obawami dotyczącymi cesarskiego cięcia.
- Mamy również możliwość omówienia planu porodu, który panie ze sobą zabierają do szpitala. Zachęcamy je do omówienia tego planu z lekarzem prowadzącym. Na czwartych, piątych i szóstych zajęciach skupiamy się już na czasie po porodzie. To przede wszystkim temat laktacji, karmienia piersią. Mówimy też o problemach psychologicznych, o budowaniu więzi psychologicznych z dzieckiem, w co się bawić z dzieckiem przez pierwsze tygodnie życia – dodaje Estera Michalak.
Estera i Mariusz Wałęsowie z córką Marianną. Pierwsze dziecko to radość, ale i obawy.
Zajęcia mają pomóc rozwiać wiele wątpliwości, które narastają wraz ze zbliżającą się datą porodu. Karolina Olczyk, która z programu skorzystała, mówi, że z innymi przyszłymi matkami łatwiej opanować strach i cieszyć się oczekiwaniem na dziecko.
– Szkoła pozwala zadać wiele pytań, które nas nurtują przed tym ważnym wydarzeniem, którym jest przyjście dziecka , a dodatkowo daje możliwość spotkania się z kobietami, które są na tym samym etapie życia i mają te same niepokoje, pytanie. Tworzymy swoistą grupę wsparcia, która pozwala w przebrnięciu przez ten okres – mówi Karolina Olczyk.
Szkoła rodzenia uczy np., jak nosić dziecko w chuście; ostatnio to bardzo popularny sposób, pozwalający na utrzymanie ciagłej bliskości z dzieckiem.
Szkoła rodzenia, poza standardowymi zajęciami, oferuje też np. bezpłatną gimnastykę dla kobiet w ciąży i położną, która opiekuje się młodą mamą i jej dzieckiem tuż po porodzie. Wszystko po to, by przyszli mieszkańcy Kalisza już od pierwszy dni życia byli szczęśliwi.
Agnieszka Walczak, zdjęcia autor, www.wspanialypoczatek.pl
Napisz komentarz
Komentarze