O mapie i aplikacji WilkAlert informowaliśmy kilka dni temu. Mapa została utworzona przez anonimowych twórców, a obserwacje wilków lub miejsce spotkania z tymi drapieżnikami mogą na nią nanosić sami internauci.
Dzięki zbieraniu tych danych będziemy mogli lepiej ocenić skalę problemu, a także wesprzeć działania informacyjne i badawcze. Naszym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i zwierząt przy jednoczesnym zachowaniu równowagi w środowisku naturalnym – informuje WilkAlert.
Wilki w okolicach Kalisza, Turku, Antonina, Brzezin i wielu innych miejscach, w których są spore kompleksy leśne. O bliższych i dalszych spotkaniach z tym drapieżnikiem często informujecie naszą redakcję. W większości są to obserwacje z oddali, bo sam wilk dba o to, by nie wchodzić z człowiekiem w bliższy kontakt. Do wcześniejszych miejsc obserwacji internauci dodali kilka nowych lokalizacji. Wilk widziany był przy brzegu rzeki Warty w Koninie, w Czempiszu pod Brzezinami, w Biadaszkach pod Odolanowem i w Zbiersku.
Ciągła obecność wilków w okolicy, również w moim lesie i na łąkach. Na moim terenie znajduję odchody wilków i szczątki saren oraz danieli – informuje internauta z Czempisza.
- Dwa wilki przebiegające przez drogę krajową 25- informuje mieszkaniec Zbierska.

W lasach zbierskich i ciągnącym się kompleksie leśnym aż do Grodźca i miejscowości Pyzdry występują wilki, co potwierdzają obserwacje leśników. Ich obecność na tym terenie stała się nawet powodem zaskarżenia planów rozbudowy DK25 w tym miejscu. Ekolodzy pisali do GDDKiA o tym, że rozbudowa drogi zagrozi tym zwierzętom.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wskazało w odwołaniu, że w ww. decyzji zostały uwzględnione informacje oparte na błędnych danych zawartych w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko z zakresu analizy oddziaływania na: populację i siedliska wilka, sieci korytarzy ekologicznych dużych ssaków i ochronę łączności ekologicznej, obszar Natura 2000, a materiały dowodowe zostały nierzetelnie zebrane i ocenione przez Regionalnego Dyrektora – czytamy w odwołaniu od decyzji środowiskowej dla rozbudowy DK25.
.jpg)
Przez te lasy przebiegać będzie nowa DK25, na razie przebiegają tędy łosie, sarny i wilki
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wskazuje, że większym obecnie problemem niż wzrost populacji wilka jest rosnąca niechęć do tego zwierzęcia i lęk przed jego spotkaniem. DOŚ przypomina też jak właściwie zachować się w razie spotkania z wilkiem.
Co zrobić, kiedy wilki pojawiają się w bliskiej odległości?- Widzisz rannego wilka, nie podchodź. Najlepiej oddal się i zrób mu zdjęcie. Następnie poinformuj o tym zdarzeniu gminę lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Możesz zaznaczyć miejsce pobytu zwierzęcia na mapie lub okolicę miejsca, w którym się znajdował dla łatwiejszej identyfikacji przez powiadomione służby.
- W razie bezpośredniego spotkania z wilkiem nie panikuj, staraj się przepłoszyć zwierzę np. machaj rękoma lub zagwiżdż. Wilki nie atakują pierwsze. Są agresywne wyłącznie w samoobronie.
- Unikaj działań, które zachęcają wilki do odwiedzania terenów zbudowanych lub zapewniają im pożywienie, zabezpieczaj pojemniki na odpady przed dostępem zwierząt, zamykaj wejścia i bramy, stawiaj ogrodzenia.
- Przypadki obecności wilków na terenach zamieszkałych zgłaszaj bezpośrednio do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ma on obowiązek podjąć adekwatne do skali zagrożenia działania. W przypadku, gdy osobnik powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zgłoszenie należy kierować także do najbliższego komisariatu policji, lub do straży gminnej, jeżeli funkcjonuje na terenie danej gminy.
- W przypadku pośredniego zagrożenia można uzyskać zezwolenie na płoszenie i niepokojenie lub odłów. Takie zezwolenie wydaje regionalny dyrektor ochrony środowiska.
- W przypadku realnego zagrożenia, zezwolenie na zabicie zwierzęcia może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W sytuacjach wyjątkowych i pilnych (zagrożenie jest realne, udokumentowane i nie można czekać na uzyskanie zezwolenia w trybie zwykłym, tj. pisemnie) - GDOŚ może wydać zezwolenie w formie ustnej.
(1)(1)(1).jpg)
Napisz komentarz
Komentarze