Koordynatorem programu realizowanego na terenie całego województwa jest Wielkopolskie Centrum Onkologii. Opracował go profesor Wojciech Golusiński. To projekt pionierski w skali całego kontynentu. Powstał na podstawie wytycznych Polskiej Grupy Badań Nowotworów i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society).
Głównym celem programu jest edukacja na temat czynników ryzyka oraz objawów nowotworów głowy i szyi, a także badania laryngologiczne osób z grup podwyższonego ryzyka. Badania będą bezpłatne, a wizyta u specjalisty laryngologa nie będzie wymagać skierowania od lekarza rodzinnego. Do programu przystąpiły wszystkie szpitale podległe Samorządowi Województwa Wielkopolskiego: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Szpital Specjalistyczny w Pile, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu – placówki podległe Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Oprócz samej edukacji i profilaktyki w gabinetach będą prowadzone szkolenia dla lekarzy laryngologów.
Nowotwór głowy i szyi należy do 6 najczęściej występujących w naszym kraju. Mimo dużej liczby zachorowań wiedza o nim jest ciągle znikoma. W 2005 roku odnotowano 5 tysięcy przypadków, a trzy lata później już dwukrotnie więcej. Dane z 2010 roku pokazują, że nowotwory złośliwe głowy i szyi to 9% wszystkich zachorowań na raka wśród mężczyzn i 5% u kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.
Rak atakuje nos i zatoki przynosowe, jamę ustną, język, podniebienie, wargi, gardło, krtań, gruczoły ślinowe, tarczycę i uszy. W grupie ryzyka są palacze, osoby nadużywające alkoholu oraz nosiciele wirusa HPV.
AW, zdjęcie UMWW
Napisz komentarz
Komentarze