Niestabilne czasy, lęk przed bezpieczeństwem swoim i najbliższych sprawiają, że nasza kondycja psychiczna coraz częściej szwankuje. Wśród wielu sytuacji, które sprawiają, że znajdziemy się w psychicznym kryzysie, dominuje utrata pracy. - Z moich obserwacji wynika, że osoby które zgłaszają się do naszej placówki, popadają w problemy najczęściej przez długotrwały brak pracy. To powoduje izolację od społeczeństwa, a stąd prosta droga do pogarszającej się kondycji psychicznej – mówi Dorota Augustowska (na zdj.), p.o. dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu.
Nasze społeczeństwo nadal ma wiele obaw przed podzieleniem się ze swoimi problemami z psychologiem. Jednak jak uważa psycholog, Marta Zentel, z naszą świadomością w tym zakresie jest coraz lepiej. - W mojej pracy zauważyłam, że coraz więcej osób korzysta z porad psychologicznych. Z roku na roku ludzie są coraz bardziej otwarci – mówi.
Bezpłatne porady psychologiczne prowadzi choćby Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy placu św. Józefa (w budynku starostwa) czy Centrum Interwencji Kryzysowej przy ul. Granicznej.
Wielkopolskie Dni Zdrowia Psychicznego w powiecie kaliskim organizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wraz z Fundacją Concordia. W programie obchodów znalazły się m.in. wystawa prac artystów chorujących psychicznie (hol Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu. przy pl. św. Józefa 5, w dniach 8-12 września); wieczorek autorski z Aleksandra Kożuszek w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku (10 września godz. 17.00, Plac Wolności 18 w Opatówku) oraz Dni otwarte w Środowiskowym Domu Pomocy Społecznej w Liskowie połączone z wystawą prac uczestników (12 września godzi. 8.00-15.00).
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze