Tuż przed wybuchem I wojny światowej Maria Dąbrowska przebywała zagranicą. Kiedy sytuacja międzynarodowa stała się napięta, w trosce o los matki, wróciła do Kalisza. Dotarła do rodziny w przeddzień wybuchu I wojny światowej. Była świadkiem bombardowania i zniszczenia miasta. Tragedię Kalisza opisała później w swoich tekstach literackich i wspomnieniowych, najbardziej wyraziście na kartach powieści „Noce i dnie”. W trakcie sierpniowej edycji Niedzieli u Niechciców pt. „Kaliniec 1914” Kaliska Grupa Rekonstrukcji Historycznej nawiąże do czasu Wielkie Wojny takimi elementami jak: słup graniczny, pruski punkt kontrolny, umundurowanie żołnierza ruskiego i pruskiego, zaprzęgi z dobytkiem pakowanym w pośpiechu przez ludzi opuszczających płonący Kalisz. Przeżycia wojenne Barbary Nichcicowej przypomną kaliscy aktorzy - Bożena Remelska i Maciej Grzybowski, którzy zaprezentują fragment „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej odnoszący się do I wojny światowej. Natomiast, Aneta Kolańczyk opowie o „Sierpniu 1914r. w poezji i prozie”.
Wystąpi także Katarzyna Zawada – laureatka Międzynarodowego Festiwalu Talentów im. Anny German, która wraz z chórem „Cantare” z Żegocina zaśpiewa pieśni patriotyczne. Zagra także Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Rychnowa a Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” z Moszczanki zaprezentuje tańce narodowe.
Ponadto, w dworku obejrzeć można będzie wystawę pt. „Wyspa wolności”. Tytułowa wyspa wolności to Biblioteka Polska w Paryżu mająca swoją siedzibę na Wyspie św. Ludwika – oaza niezależnej polskiej kultury i myśli politycznej w XIX i XX wieku. Przez ponad 150 lat, od okresu zaborów po dzień dzisiejszy, biblioteka jest miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki.
O każdej pełnej godzinie będzie można zwiedzać dworek z przewodnikiem.
Impreza odbywać się będzie w godz. od 14:00 do 18:00.
Źródło: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej
Napisz komentarz
Komentarze