Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Potem były dzieła Fredry, Prusa, dwukrotnie Sienkiewicza. W zeszłym roku w całej Polsce i za granicą w ponad 2000 miejsc czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Przed nami - już niebawem, bo 8 września - siódma edycja Narodowego Czytania i spotkanie z najbardziej znaną powieścią Stefana Żeromskiego.
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości lekturą ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. To ostatnia powieść pisarza zwanego „sumieniem narodu” opublikowana w 1924 roku. Żeromski dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”, które doczekało się też dwóch ekranizacji.

Organizacją „Narodowego czytania” w naszym mieście po raz kolejny zajmuje się Miejska Biblioteka Publiczna. Do wspólnej lektury kaliszanie zasiądą w sobotę, 8 września, w sali recepcyjnej Ratusza o godzinie 12.00. Każdy, kto chce przeczytać fragment powieści Żeromskiego, powinien skontaktować się z biblioteką telefonicznie (62 753 02 63) lub mailowo ([email protected]) do 28 sierpnia.

R. Kuciński, fot. arch.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama