Miesiące prac, analiz, konsultacji i projektów i Mediateka gotowa, by poszerzyć i wzbogacić miejską ofertę kulturalną. Chociaż jako jedyne takie miejsce w Wielkopolsce zapewne przyciągnie też osoby z miast sąsiednich. - W maju 2014 roku Empik wyprowadził się z ulicy Kolejowej 24 b. Kiedy pod koniec tegoż roku zostałam prezydentem Ostrowa, stanęłam przed wyborem, w jaki sposób zagospodarować budynek pod tym kojarzonym z kulturą adresem. Były dwie możliwości – wynająć i wykorzystać je komercyjnie, czy jednak dołożyć starań i wysiłku, by przywrócić jego kulturotwórczy charakter. Decyzja mogła być tylko jedna, a dziś jesteśmy świadkami jej finału – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
Mediateka to przede wszystkim nowa przestrzeń Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Dzięki niej wypożyczalnia może rozszerzyć swoją ofertę o nowych odbiorców, chętnie korzystających z multimediów i lubiących przyswajać treści z innych niż książki i gazety. A jest w czym wybierać, zlokalizowano tu bowiem przystanki kultury z różnych dziedzin, takich jak: muzyka, literatura, kultura techniczna, kino, sztuka, filmoteka, fonoteka, czytelnia regionalna, spotkania z kulturą czy wypożyczalnia. - Każdy zatem może znaleźć tutaj to, czym interesuje się i lubi najbardziej. A mnie cieszy to, że jako miasto słynące z różnorodnej oferty kulturalnej, poszerzamy ją również dla tych, którzy preferują nowoczesne formy obcowania z kulturą. Nasz obiekt jest bardzo innowacyjny. Jest to pierwszy w Wielkopolsce i dopiero 11 projekt Biblioteki Multimedialnej w Polsce - najbardziej aktualny ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych – zapewnia prezydent Miasta.
Mediateka, jak zapewnił Włodzimierz Grabowski, dyrektor ostrowskiej biblioteki, będzie miejscem ciekawych lekcji i zajęć dla młodzieży szkolnej. Będzie to miejsce dla klubów tematyczne oraz osób, które mają ochotę działać w sferze kultury. - Już dziś, kiedy Mediateka otwarta została dla ostrowian po raz pierwszy, bardzo wiele osób dopytuje o możliwość uczestniczenia w naszych zajęciach. Wielu mieszkańców miasta przyszło do nas już w godzinie otwarcia – cieszy się Włodzimierz Grabowski. – Żeby korzystać z tego miejsca wystarczy mieć kartę biblioteczną. Można ja założyć także na miejscu. Bezpłatnie.
To już drugie w tym roku przedsięwzięcie po Muzeum 3D w ostrowskim Ratuszu, które otwiera swoje podwoje w tak nowoczesnej i atrakcyjnej formule. Multiblioteka „Przystanek kultury” oraz Muzeum 3D zostały współfinansowane w ramach projektu pn. „Multimedia – rozszerzenie oferty biblioteki publicznej oraz adaptacja pomieszczeń ratusza na cele kulturalne (…)”. Jego całkowita wartość to ponad 5 mln 823 tys. zł, a aż 85% tej kwoty stanowi pozyskane przez nasze Miasto dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 4 mln 889 tys. złotych. - Tym samym zyskaliśmy niepowtarzalne i unikatowe miejsca, stanowiące kolejną - wspaniałą wizytówkę naszego miasta – podsumowuje Beata Klimek.
Oba dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim, zdjęcia autor, AK
Napisz komentarz
Komentarze