Punkt w poradnię przekształcił się z początkiem września. Jej działanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. - Bardzo nam zależało na tym, aby poradnia powstała i była finansowana z budżetu NFZ, dlatego wzięliśmy udział w konkursie ogłoszonym przez Fundusz. I udało się, co uważam za ogromny sukces. Wysłaliśmy kompletną dokumentację, która zawierała wszystkie dane, łącznie z liczbą pacjentów korzystających z punktu konsultacyjnego. To był jasny dowód na to, że poradnia w powiecie jarocińskim jest niezbędna – powiedział Leszek Mazurek, prezes szpitala.
Od momentu uruchomienia Punktu Konsultacyjnego dla Diabetyków - czyli od 19 lipca 2017 roku - z porad dr Hanny Byks, diabetologa skorzystało blisko 2400 pacjentów. - Część z tych osób to stali pacjenci, którzy w punkcie pojawiali się regularnie. Blisko 700 osób to chorzy, którzy trafili na leczenie po raz pierwszy. To pokazuje, jak poważnym problemem w naszym powiecie jest cukrzyca - dodaje prezes.
Do tej pory finansowanie punktu konsultacyjnego brał na swoje barki powiat jarociński. Rocznie samorząd przeznaczył na to zadanie 120 tys. zł. - To były pieniądze, które pierwotnie planowano na zorganizowanie festiwalu muzyki disco polo. Zarząd powiatu uznał jednak, że lepiej będzie je przeznaczyć na zadanie długofalowe i z korzyścią dla mieszkańców. Padło na punkt konsultacyjny dla diabetyków. Powód - od dawna docierały do nas sygnały, że mieszkańcy powiatu chorujący na cukrzycę mają utrudniony dostęp do diabetologa. Wielu z nich pomocy szukało w sąsiednich powiatach. I tak w sierpniu 2017 roku uruchomiliśmy punkt konsultacyjny - uzupełnia Stanisław Martuzalski, członek Zarządu Powiatu Jarocińskiego.
A dzięki temu, że szpitalowi teraz odpadnie utrzymywanie poradni pieniądze, które były na nią przeznaczone można wyłożyć na uruchomienie innego punktu konsultacyjnego. Równie potrzebnego. - Bardzo poważnie rozważamy uruchomienie endokrynologicznego punktu konsultacyjnego dla mieszkańców powiatu. Choroby tarczycy zdarzają się coraz częściej, a pacjentom na ogół zostają wizyty w prywatnych gabinetach. Mamy już specjalistę, z którym są prowadzone rozmowy i myślę, że dojdziemy do porozumienia - twierdzi prezes szpitala.
Punkt endokrynologiczny miałby zostać uruchomiony jeszcze w tym roku.
AW, Szpital Powiatowy w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze