Reklama
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 07:03
Reklama
Reklama
Reklama

Wieniec dożynkowy roku 2018 ZDJĘCIA

Reklama
Już po raz siódmy reprezentacyjny wieniec dożynkowy z naszego regionu – pod auspicjami kaliskiego CKiS - przygotował Piotr Barańczak z Trzemeszna. Jego najnowsze dzieło w ostatnią niedzielę sierpnia podziwiano podczas wojewódzko-archidiecezjalnych dożynek na poznańskiej Malcie, a w ten weekend weźmie ono udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec organizowany podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.
Reklama
Wieniec dożynkowy roku 2018 ZDJĘCIA

Reklama
Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się w dniach 15-16 września, a jedną z gwiazd będzie Krzysztof Cugowski, wieloletni lider Budki Suflera. Tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec odbędzie się w sobotnie popołudnie. Biorą w nim udział reprezentanci naszego regionu, prezentując wieniec po raz szósty przygotowany przez Piotra Barańczaka, który od wielu lat zajmuje się wyrobami ze słomy.

Reklama

Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno, w gminie Rozdrażew, w powiecie krotoszyńskim. Ich najnowszy wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca pan Piotr wykorzystał w różnych splotach i proporcjach kłosy pięciu podstawowych zbóż – pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa. Do dekoracji użył naturalnych suszonych kwiatów, jarzębiny i lnu. Wieniec posiada sześć ramion, przewężonych na wysokości 2/3 na kształt ósemki. Dolna część ramion wykonana jest z zewnątrz z bukietowanego pszenżyta, a od wewnątrz – z owsa. Górna część (korona) ramion z zewnątrz z pszenicy, a od wewnątrz – z pszenżyta. „W najtrudniejszych momentach oprócz rodziny zjawiały się pomocne dziewczyny, bo na przykład ramię zewnętrze ma specjalnie ułożone z przenżyta bukieciki po piętnaście kłosków. Na jedno ramię wchodzi 90 bukiecików, a ramion jest sześć. Łatwo policzyć i wyobrazić sobie tę mrówczą pracę – żartuje artysta. „W środku z kolei są bukieciki z owsa, wszystkie równej wielkości, również pracochłonne”. Pomiędzy ramionami wieńca znajdują się elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów, wykonane z kłosów pszenicy, ozdobione suszonymi kwiatami. Centralnie umiejscowiony jest snopek zbóż ozdobiony kolorowymi kwiatami, a wewnątrz sześcioramiennej korony - krzyż wykonany z kłosów pszenicy, podobnie jak kwiaty u podstawy wieńca. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Piotr Barańczak umieścił także symbole narodowe.

„Praca nad wieńcem, przy niemałej pomocy żony i przyjaciół, trwała około 4 tygodnie” – opowiadał nam ludowy artysta. „Przygotowania rozpoczynają się jednak znacznie wcześniej, bo trzeba zboża z pola zebrać właściwie zielone, na początku lipca. Robi się to w odpowiedniej fazie wzrostu, by niczego nie konserwować, nie lakierować. Wszystko ma być naturalne. Kłosy wisząc suszą się w stodole – wtedy są najpiękniejsze”. W skład Grupy Wieńcowej Województwa Wielkopolskiego wejdą członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”, który działa od 2007 roku przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Podczas Dożynek Prezydenckich wystąpi tylko grupa młodzieżowa. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów i jest ambasadorem polskiej kultury ludowej oraz miasta i gminy Raszków. Poza licznymi koncertami w Polsce „Swojacy” występowali we Francji, Serbii, Mołdawii, Rumunii, na Łotwie, w Gruzji, Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Zespół jest współorganizatorem „Swojskich Spotkań z Folklorem” organizowanych rokrocznie w Skrzebowej, podczas których prezentują się zespoły ludowe z Wielkopolski południowej oraz z  zagranicy. Podczas Dożynek Prezydenckich w Spale Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” wykona tradycyjne przyśpiewki i tańce z zakątków południowej Wielkopolski - z Biskupizny. Biskupianie stanowią grupę etnograficzną zamieszkującą 12 wsi w okolicy Krobii, które należały w przeszłości do biskupów poznańskich. Odmienność regionu podkreśla przede wszystkim strój Biskupian – amarantowe jaki, białe bryczesowe spodnie u mężczyzn oraz piękne tiulowe czepce o kobiet. Charakterystyczny dla regionu  jest również skład kapeli, w który wchodzą dudy biskupiańskie i skrzypce podwiązane. Zespół Tańca Ludowego Swojacy zaprezentuje fragment obrzędu „Wieniec w Domachowie”.

Reklama
R. Kuciński, zdj. autor i CKiS

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 9 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: szoferTreść komentarza: Action unikam z powodu niewygodnego parkowania. Jeśli zaparkuję blisko ul. Legionów to muszę iść piechotą prawie do Górnośląskiej i spowrotem bilecik za szybę. i znowo spowrotem do wejścia. Wolę robić zakupy w BRICO jest wolny od zdzierców.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 02:05Źródło komentarza: 300 zł za parking! Płacić czy nie płacić? Prawnik WYJAŚNIAAutor komentarza: Andrzej WTreść komentarza: Do krytyków. Skoro zakłady były rentowne i tak renomowane, to czemu Nordis w ogóle był na sprzedaż? Kto ich, "polskich patriotów", zmuszał? Jeżeli już jedziecie po narodowości, która tu nie ma nic do rzeczy. Nie macie racji, bo to wszystko prywaciarze. Nie macie racji też co do Ukraińców.Data dodania komentarza: 7.04.2025, 00:14Źródło komentarza: Co dalej z Calfrost Kalisz? Wywiad z ukraińskim właścicielem TYLKO U NASAutor komentarza: Prince poloTreść komentarza: Może przywiezie polskie ogórki made in germanyData dodania komentarza: 6.04.2025, 22:45Źródło komentarza: Kalisz na trasie kampanii. Spotkanie otwarte z kolejnym kandydatem na prezydentaAutor komentarza: ciekawostkaTreść komentarza: Owa celebrytka w swoich gestach odwołuje się wprost do sz@tana. Tak więc możemy powiedzieć, że jest osobą wierzącą i zbuntowaną co zapewne wyrazi w swój artystyczny sposób na scenie.Data dodania komentarza: 6.04.2025, 21:46Źródło komentarza: Wielka impreza na Piaskach. Ogłoszono GWIAZDY
Reklama
Reklama
Reklama