Bez odpowiedniego kapitału, firmy ani się nie założy ani tym bardziej nie rozwinie. By wspomóc mikro, małe i średnie biznesy od 4 lat Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości, współpracując z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy JEREMIE, udziela im niskooprocentowanych kredytów. W tym roku limit na tę formę wsparcia przedsiębiorców jest rekordowy i wynosi 22,4 mln złotych. - Z tej oferty mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy nie mają jeszcze udokumentowanej historii kredytowej czy osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, ale mają niewystarczające zabezpieczenia, by uzyskać kredyt komercyjny – mówił Tomasz Ciesielski, prezes Fundacji Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości i pośrednik finansowy Funduszu JEREMIE w Województwie Wielkopolskim.
Rolę menagera Funduszu Powierniczego w inicjatywie JEREMIE pełni Bank Gospodarstwa Krajowego. - W województwie wielkopolskim zaproponowaliśmy takie produkty, jak pożyczki dla start up-ów. To są takie firmy, które mają bardzo krótką historię działania bądź są firmami dopiero co założonymi. Te pożyczki są oferowane na warunkach de minimis, a to oznacza, że oprocentowanie ich jest na bardzo niskim poziomie, niższym niż oprocentowanie rynkowe – tłumaczył Wojciech Marcinkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej Banku Gospodarstwa Krajowego, menadżer Funduszu Powierniczego JEREMIE Województwa Wielkopolskiego.
Oprocentowanie kredytu w ramach JEREMIE jest stałe i wynosi 2%. Pożyczka nie ma żadnych opłat i prowizji. Dla porównania, kredyt inwestycyjny na kwotę 500 tysięcy złotych udzielony w banku komercyjnym, przy okresie spłaty 60 miesięcy będzie przedsiębiorcę kosztował o 118 tysięcy złotych więcej niż pożyczka na tę samą kwotę i okres w ramach JEREMIE. - Czasami przedsiębiorcy jest potrzebny zastrzyk finansowy. Gdy w tym konkretnym momencie nie ma odpowiednich pieniędzy, rodzi się problem. Chce rozwijać firmę, ale boi się kredytu w komercyjnym banku, bo nie wie, czy będzie w stanie ten kredyt później spłacić. Dlatego ta pożyczka jest świetnym rozwiązaniem – mówił podczas konferencji Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
W spotkaniu uczestniczyło także dwóch kaliskich przedsiębiorców, którzy korzystali z wcześniejszych edycji JEREMIE. Zgodnie przyznali, że dla nich równie ważne jak korzystne warunki finansowe pożyczki, jest pomoc przy spełnieniu wszystkich formalności. - Pozyskałem kredyt JEREMIE i muszę powiedzieć, że byłem zachwycony stosunkiem specjalistów do przedsiębiorcy. Byli po prostu ludzcy. Państwo przepięknie mnie obsłużyli, bardzo kulturalnie, wszystko elegancko szło. Sprawy potoczyły się o wiele sprawniej i w lepszej atmosferze niż w przypadku uzyskania dotacji – uważa Andrzej Fijałkowski, który od 25 lat prowadzi drukarnię KALGRAF w Kaliszu.
Bo zdaniem zaproszonych do ratusza przedsiębiorców uzyskanie dotacji na rozwój firmy to droga przez biurokratyczną mękę. Dużo łatwiejszym instrumentem do rozkręcenia biznesu jest właśnie pożyczka w ramach JEREMIE - przyznał Marcin Kulcenty, współwłaściciel Studium Treningu Funkcjonalnego w Kaliszu, który w ostatniej edycji programu skorzystał z kredytu na 200 tysięcy złotych. - Cieszy nas to, że udało nam się uzyskać to finansowanie i naprawdę wiemy już teraz, że w przyszłości będziemy chcieli skorzystać z kolejnej puli, bo widzimy w tym możliwość rozwoju naszej firmy – zapewnia.
Dzięki wsparciu finansowym w ramach trzeciej edycji JEREMIE utworzono różnego rodzaju firmy handlowe i usługowe typu: punkty gastronomiczne, sklepy z odzieżą dla dzieci czy salony kosmetyczne, zakupiono nowoczesną aparaturę do gabinetów medycznych i stomatologicznych, wyremontowano i wyposażono Centrum Zabaw i Edukacji HALI GALI czy wyposażono Niepubliczne Przedszkole KID’S ACADEMY. Przez trzy edycje programu Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości udzielił wsparcia 108 firmom na łączna kwotę 13,2 mln złotych. Z nowej czwartej odsłony JEREMIE będzie mogło skorzystać 120 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Regulamin udzielania pożyczek oraz wnioski wraz z wszystkimi załącznikami dostępne są na stronie www.kip.kalisz.pl lub w siedzibie Fundacji przy ul. Częstochowskiej 25.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze