O właściwej postawie oraz warunkach sprzyjających ergonomii można mówić również w kontekście linii produkcyjnej czy specjalistycznym zakładzie. W biurach świadomość potrzeby dostosowania warunków pracy jest dość powszechna, natomiast w innych gałęziach gospodarki wciąż potrzeba wyjaśnienia, jak można poprawić jakość pracy.
Czym jest ergonomia?
Ergonomia to przede wszystkim to nauka o dostosowaniu warunków pracy do możliwości człowieka. Obecnie automatyzacja większości dziedzin naszego życia postępuje w niewiarygodnym tempie. Musimy nauczyć się współdziałać z technologią w naszej codziennej pracy – dotyczy to również obsługi maszyn bez przykrych tego konsekwencji w postaci np. zwyrodnień kręgosłupa czy zapalenia stawów. Ergonomia dąży do tego, by praca wykonywana była efektywnie oraz przy możliwie najniższych kosztach zdrowotnych. Nauka ta nadal się rozwija, ponieważ obecnie połowa najpoważniejszych chorób i uszkodzeń wynikających z pracy ma bezpośredni związek z niewłaściwą postawą przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Ma to bezpośrednie przełożenie na finanse – jak podaje amerykański Departament Pracy, w USA nieergonomiczne warunki pracy generują koszt rzędu 15–20 mld USD rocznie. Z kolei badania brytyjskiej Inspekcji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy wykazują, że z powodu źle zaprojektowanych miejsc pracy urazy dotykają około miliona osób każdego roku.
Właściwe warunki pracy
W miejscu pracy spędzamy od kilku do nawet kilkunastu godzin dziennie. 160 godzin miesięcznie to dużo – dlatego tak istotne jest zadbanie o środowisko pracy na odpowiednim poziomie. Urządzenia i materiały powinny być dostępne w zasięgu ręki i wygodne w użyciu – na stanowisku pracy nie powinniśmy bowiem wykonywać zbędnych ruchów, co chwilę po coś daleko sięgać i skręcać przy tym ciała. W ergonomicznym modelu pracy powinniśmy dążyć do wyeliminowania wszelkich niewygodnych i zbędnych fizycznych czynności. W pracy siedzącej niezwykle istotne jest odpowiednie i praktyczne siedzisko. Z kolei pracownika stojącego dobrze jest wyposażyć w matę antyzmęczeniową, która zmniejsza ryzyko potknięcia; miękki winyl odciąża przy tym nogi, kolana i plecy. Wybór tego typu ergonomicznych rozwiązań dla firm jest coraz większy, czego dowodzi np. seria wyrobów w salonach AJ Produkty. Jeżeli praca odbywa się przy blatach czy stołach, powinny być one regulowane, aby dostosować ich wysokość do wzrostu pracownika. W przypadku prac precyzyjnych wysokość stanowiska należy przemyśleć tak, by znajdowało się około 5 cm poniżej łokcia. Przy pracach lekkich jest to przedział 5–10 cm, natomiast przy pracach ciężkich – 20–40 cm poniżej wysokości łokcia.
Ergonomia w warsztacie
Warsztaty samochodowe to osobny przykład zastosowania zasad ergonomii. Zasady ergonomii są tu nieco inne – każde narzędzie ma swoje miejsce oraz specjalne wymogi co do warunków użycia. Niemniej również tutaj okazuje się, że lepiej zaplanowana przestrzeń to większa efektywność pracowników. Badania Loundhose z 2016 r. wskazują na ścisły związek ergonomicznego miejsca pracy z wydajnością użytkownika. Ponad połowa badanych przyznała, że źle zaprojektowane miejsce pracy wpływa bezpośrednio na ich produktywność. Dlatego warto zwrócić uwagę np. na stoły warsztatowe, które zgodnie z zasadami ergonomii powinny posiadać regulację wysokości. Mechanicy samochodowi coraz częściej wykorzystują w diagnostyce komputery. Dzięki uchwytom do monitorów ograniczą wysiłek i nie nadwyrężą stawów. Z kolei narzędzia dobrze jest umieścić na specjalnym panelu, który ułatwi do nich dostęp i zaoszczędzi czas spędzony na ich poszukiwaniu. Wreszcie, zaglądając w zakamarki aut, potrzebne jest właściwe światło. Jeśli czynności wymagające skupienia i precyzji będą niewłaściwie oświetlone, bardzo szybko pojawi się zmęczenie oczu i ból głowy.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze