Z policyjnych ustaleń wynika, że do mieszkańca Ostrowa Wielkopolskiego zadzwoniła kobieta, podająca się za funkcjonariusza CBŚ i poinformowała, że jego pieniądze na koncie bankowym są zagrożone, a ona poinstruuje go, co dalej ma zrobić, żeby ich nie stracić.
Podczas połączenia oszustka kazała wybrać na telefonie nr 997, aby senior mógł potwierdzić jej tożsamość. Po drugiej stronie słuchawki, podający się za policjanta mężczyzna, potwierdził, że kobieta jest funkcjonariuszką Policji. Następnie podczas rozmowy oszustka kazała wypłacić oszczędności z banku, podjechać na jeden z przystanków na terenie Ostrowa Wielkopolskiego i zostawić pieniądze. 76-latek zrobił tak jak przekazała fałszywa policjantka, zostawiając ponad 100 000 zł - informuje ostrowska policja.
Policjanci przypominają, że nigdy nie informują osób postronnych o swoich działaniach, nigdy też nie żądają przekazania pieniędzy, ani nie pośredniczą w ich przekazywaniu.
Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
Sprawcy wyłudzeń działają w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Tworzą rozbudowane struktury, w których każdy pełni określoną rolę. Wykrywanie sprawców tego typu oszustw jest trudne z kilku powodów.
Po pierwsze są to grupy międzynarodowe. Członkowie wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery telefonów i karty SIM – przez to trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Dobierają ofiary choćby na podstawie listy z książki telefonicznej.
Teraz, w świątecznym czasie, gdy macie okazję spotkać się ze starszymi członkami Waszej rodziny - warto opowiedzieć im tę historię, by przestrzec przed bezdusznymi oszustami.
Zwracamy się również z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Napisz komentarz
Komentarze