Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliszanin profesorem szwedzkich uczelni

Już rok temu w kaliskich mediach pojawiły się informacje o filmowych osiągnięciach Piotra Marciniaka w Szwecji. Niedawno - w uznaniu dla scenariopisarskich osiągnięć - kaliszanin otrzymał oferty pracy ze strony dwóch prestiżowych uczelni, w Falun i Sztokholmie. Swój pisarski dorobek wciąż wzbogaca także jego ojciec, Jerzy, który związany był z naszym miastem blisko ćwierć wieku.
Kaliszanin profesorem szwedzkich uczelni

Piotr Marcinak jest absolwentem elitarnej szwedzkiej szkoły filmowej i ma w dorobku kilka scenariuszy sfilmowanych dla tamtejszej telewizji. ”Bekas” z 2010 roku, którego był współscenarzystą,  zdobył nominację do Studenckich Oskarów. Kaliszanin współtworzył także dramat ”De Fyra sista”, również w 2010 roku, krótkometrażowy film ”Nina Argentina” rok później, a po dwóch latach bijący rekordy oglądalności w telewizji szwedzkiej miniserial ”Inkognito” (pokazywany rówież przez amerykańską CBS). W 2015 roku komedia kryminalna ”Napad idealny”, której także był współscenarzystą, zdobyła Złotego Żuka za najlepszy dźwięk od Szwedzkiego Instytutu Filmowego i Nagrodę Publiczności „Citizen’s Choice” na Festiwalu Filmowym w Korei Płd.

Wysoko ceniona w Szwecji twórczość Piotra Marciniaka zapewniła mu stanowisko profesora na Wydziale Scenariuszy Högskolan Dalarna (w Wyższej Szkole Artystycznej) w Falun oraz gościnne wykłady na elitarnej Biskops Arnö w Sztokholmie. W tej chwili kaliszanin pisze dwa scenariusze seriali dla szwedzkiej telewizji wraz z koleżanką Josephine Genetay, której matką chrzestną jest... królowa Szwecji. Właśnie rozpoczęły się zdjęcia do serialu pt. „Allt jag inte minns” („Wszystko, czego nie pamiętam”), również według scenariusza kaliszanina.

Urodzony w naszym mieście Piotr jest synem Jerzego Marciniaka, prawnika i pisarza, członka Związku Pisarzy Szwedzkich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, który prawdopodobnie wygrał największą ilość konkursów na sztuki teatralne i opowiadania. Wydał następujące powieści: „Piękna Grażyna”, „Druga Noc Walpurgii”, Biały Brzask” i „Urząd Lekkich Obyczajów” oraz zbiór opowiadań „Pieśni Tańczącej Marionetki”. Niektóre opowiadania ukazały się w języku rosyjskim, ormiańskim, rumuńskim i szwedzkim. Emisji w Teatrze Polskiego Radia doczekały się słuchowiska; „Zamieć”, „Z zewnątrz”, „O świcie”, „Walc cis-moll na jedną rękę”, „Trzy Chłodne Noce” i „Zbłąkany Wiatr”.

Pochodzący z Lwówka Śląskiego pan Jerzy mieszkał w Kaliszu od roku 1960. Uczył się tu w Technikum Włókienniczym i pracował m.in. w Urzędzie Wojewódzkim. W Poznaniu ukończył studia prawnicze, a w Szwecji - podyplomowe Studium Reklamy i Marketingu. Wyjechał z kraju w roku 1984, gdy jego syn miał dwa i pół roku. Publikując swe teksty w wielu literackich czasopismach wciąż jednak pamięta o kaliskich przyjaciołach – w kwartalniku  ”Podgląd” z lutego tego roku pojawiła się dedykacja dla kolegi, zmarłego w zeszłym roku poety Marka Brymory, a w miesięczniku ”Akant” – dla Ignacego Lewandowskiego, zmarłego w 2009 roku aktora Teatru im. Wojcciecha Bogusławskiego.

R. Kuciński, zdj. archiwum J. Marciniaka

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama