Ranking oceniał 18 kryteriów. Tylko w jednym z nich – długości ścieżek rowerowych w stosunku do wielkości miasta określanej przez sumę dróg publicznych i podwojoną liczbę mieszkańców – można było otrzymać nieokreśloną liczbę punktów. Tutaj przyznano nam 7,6 punktu.
W pozostałych przypadkach skala liczyła od 0 do 3 punktów. Maksymalną liczbę otrzymaliśmy tylko za zasady przewozu komunikacją miejską jednośladów – kilka lat temu Rada Miejska zniosła za to opłaty. 0 otrzymaliśmy aż cztery razy: za długość asfaltowych ścieżek rowerowych (u nas dominują z kostki), długość remontowanych ścieżek rowerowych w ostatnich dwóch latach w stosunku do długości całej infrastruktury, możliwość bezpiecznego pokonywania drogi jednośladem z centrum na obrzeża i liczbę stojaków na rowery w przeliczeniu na mieszkańca. W sumie uzyskaliśmy 29,6 punktu.
Stolica Wielkopolski, uzyskując 40,3 punktu, znalazła się na 9. miejscu. Najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem jest Wrocław. Stolica Dolnego Śląska otrzymała 50,4 punktu. 40. miejsce zajęły: Legnica, Jaworzno i Wałbrzych, które nie przekazały informacji potrzebnych w rankingu.
AW, zdjęcie arch. rowertour
Napisz komentarz
Komentarze