Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Transport marzeń ZDJĘCIA

Co zrobić, aby komunikacja autobusowa w obrębie aglomeracji kalisko-ostrowskiej spełniała potrzeby wszystkich mieszkańców? Jakie rozwiązania mogą nas przybliżyć do stworzenia tzw. transportu zrównoważonego? To tylko niektóre z pytań, jakie padały podczas niemal całodziennego panelu dyskusyjnego, który odbył się w środę w Kaliszu.
Transport marzeń  ZDJĘCIA

Nowoczesny, ekologiczny transport publiczny to najlepsze rozwiązanie, bo zmniejsza ilość korków i zanieczyszczenie powietrza. Słowem: poprawia jakość życia w miastach. Mimo wielu inwestycji w infrastrukturę publicznej komunikacji, wciąż za mało mieszkańców decyduje się jednak na korzystanie z niej, dlatego Kalisz przystąpił do projektu „PE4Trans  Project Partnership Agreement”. W Polsce za realizację projektu, obok Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, odpowiedzialny jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny, a w wymianę wiedzy i doświadczeń zaangażowały się cztery partnerskie instytucje z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Grecji i Hiszpanii. Bazą projektu jest organizacja debat i dyskusji, w czasie których rozmawia się z mieszkańcami na temat ich przyzwyczajeń komunikacyjnych, marzeń i idealnych rozwiązań w tym zakresie. „Prowadzimy je specjalną metodą wypracowaną w unijnym projekcie badawczym, która najpierw dociera do tego, co rzeczywiście jest dla nas najważniejsze, bo czasami żyjemy w taki sposób machinalny i mówimy o tym, co jest na wierzchu. Chcemy dotrzeć do tego, co jest wewnątrz człowieka, co jest dla nas najważniejsze” - powiedziała Elżbieta Książek z Poznańskiego Park Naukowo-Technologicznego. „Celem jest rozwijanie zrównoważonego transportu w miastach Kalisz i Ostrów Wielkopolski oraz na terenie całej Aglomeracji. Zrównoważony transport oznacza łączący różne sposoby komunikacji: od pieszej i rowerowej, przez samochodową czy autobusową, aż do kolejowej. Wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać dla wygody mieszkańców” - dodała Ewa Milewska Dyrektor Biura SAKO.

W pierwszym z kilku spotkań udział wzięło ponad 25 mieszkańców Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i okolicznych gmin. Grupa panelistów była zróżnicowana pod względem wieku, wykształcenia, płci i preferowanych sposobów przemieszczania się. Transport publiczny, co poświadczają badania,  to podstawa poruszania się dla osób starszych, którym zależy nie tylko na rozwiązaniach ekologicznych, na budowie ścieżek rowerowych wiodących poza miasto, ale także na udogodnieniach przy korzystaniu z autobusów. „Dobrze by było mieć jak najwięcej autokarów niskopodłogowych, przystosowanych do osób niepełnosprawnych i jeżdżących w różne kierunki, bo dostęp do niektórych punktów miasta jest bardzo trudny” – mówiła nam Mirosława Kolańczyk z Kaliskiego Stowarzyszenia Rencistów i Emerytów.

Wizja transportu powinna być także efektem współpracy wielu gmin, których mieszkańcy niejednokrotnie – z powodu nauki czy pracy – codziennie przemierzają nawet kilkadziesiąt kilometrów. „W moim odczuciu zaniechano, a kiedyś funkcjonowało to lepiej, pracę nad komunikacją pomiędzy wsią a miastem. Mam takie przypadki z mojego odolanowskiego środowiska, z Gminy Przygodzice, gdzie ten kontakt został ograniczony, o czym zadecydowała ekonomia” - powiedział Józef  Wajs, radny powiatu ostrowskiego. „Cieszy natomiast – przynajmniej w moim obszarze – rozwój transportu kolejowego”.

Dyskusyjne panele mają być zatem bezcennym źródłem informacji, jak dopasować już istniejące rozwiązania do oczekiwań mieszkańców, na które sposoby komunikacji położyć akcent oraz jak opracować skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne. Stworzony w ich efekcie plan działań wpłynie zaś na kolejne inwestycje, do których przygotowuje się SAKO.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama