Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

5 poziomów automatyzacji produkcji

Przemysł produkcyjny w ostatnich latach mocno się rozwinął, dopuszczając do różnych swoich sektorów maszyny i roboty. Ich celem jest zautomatyzowanie produkcji, a więc sprawienie, by człowiek nie musiał ciężko pracować, czas wytwarzania dóbr był zoptymalizowany, jakość i masowość utrzymane na dobrym poziomie, a bezpieczeństwo pracy zagwarantowane.
5 poziomów automatyzacji produkcji

Obecnie we współczesnej branży przemysłowej wyróżnić możemy 5 poziomów zautomatyzowania procesów produkcyjnych. Zaczynają się już w momencie, gdy to ludzie pracują i wykonują swoje zadania schematycznie i niemalże „maszynowo”. Warto bliżej przyjrzeć się wszystkim pięciu etapom i zastanowić się, na jakim poziomie średnio znajdują się firmy produkcyjne w Polsce, w Europie oraz na świecie. Partnerem artykułu jest firma Fanuc - specjalizująca się w automatyzacji produkcji.

ETAP I: działania manualne

Na tym etapie automatyzacji praktycznie nie zauważa się żadnego wyznacznika automatyzacji jako takiej. Można się jej doszukiwać w nieco „robotycznym” i schematycznym działaniem człowieka. Ten poziom jest pierwszy nie bez powodu. Na nim nie wykorzystuje się jeszcze maszyn, a wszelkie działania związane z wytwarzaniem produktów, pakowaniem ich itd. wykonują ludzcy pracownicy. Możemy tu mówić o produkcji manualnej, a więc ręcznej.

Ten poziom najczęściej zauważalny jest w małych i średnich fabrykach wytwarzających na przykład pierogi domowej roboty.

ETAP II: działania maszynowo-manualne

Na drugim poziomie automatyzacji procesów produkcyjnych zauważyć już możemy udział maszyn. Są to jednak zazwyczaj maszyny proste i niesamodzielne. To człowiek włącza je, wyłącza, a nierzadko również nimi steruje. To człowiek również dostarcza tymże maszynom materiały i produkty do stworzenia dóbr. Można więc powiedzieć, że na tym etapie maszyna jest jedynie dodatkiem do pracy człowieka, który nie został w pełni wyręczony technologią.

ETAP III: zautomatyzowane działania maszynowo-manualne

Etap trzeci jest kontynuacją drugiego, jednak znacznie bardziej zautomatyzowaną. Tutaj mamy do czynienia z większą samodzielnością maszyny produkcyjnej. Samodzielnie pracuje, włącza konkretne cykle oraz je wyłącza, wiedząc, kiedy i w jaki sposób należy do uczynić. Człowiek jest jednak nadal niezbędny. Na tym etapie rola pracownika ogranicza się do załadowywania i rozładowywania maszyn z materiałów i produktów.

ETAP IV: automatyzacja, ale z ludzką ręką

Etap czwarty zwiastuje już dość zaawansowane działania produkcyjne. Jest to już proces zautomatyzowany. Człowiek pełni tu rolę nadzorcy pracy maszyn. Można również zauważyć, że pracownik nie bierze bezpośredniego udziału w produkowaniu dóbr. Jego rolą jest jednak również przekazywanie materiału pomiędzy poszczególnymi gniazdami.

ETAP V: pełna automatyzacja

Etap piąty jest zwieńczeniem wszystkich. Na najwyższym szczeblu automatyzacji procesów produkcyjnych mamy do czynienia z niemalże stuprocentową samodzielnością maszyn. Człowiek działa tu wyłącznie jako nadzorca całego procesu.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama