Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. O tym pamiętamy wszyscy. Jednak listopad roku 1918 przyniósł jeszcze jedno ważne wydarzenie. Wraz z odradzającym się krajem Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. 28 listopada 1918 r. Józef Piłsudski, Tymczasowy Naczelnik Państwa, podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. W art. 1 tego dekretu określono, że wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, co potwierdzono zapisem w Konstytucji Marcowej. A wagę tego wydarzenia postanowili uczcić także radni powiatu kaliskiego. - W roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w roku setnej rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom oraz w roku dwudziestą rocznicę utworzenia powiatów w Polsce, Rada Powiatu Kaliskiego nawiązuje do tej pięknej tradycji równościowej wywodzącej się z czasów II Rzeczypospolitej. Rada chce podkreślić, jak ważne jest na co dzień przestrzeganie praw kobiet, przede wszystkim prawa do równego traktowania we wszystkich dziedzinach życia, prawa pracy, do sprawiedliwej i równej z mężczyznami płacy, do edukacji, do opieki zdrowotnej, w tym do prawidłowej, zgodnej z nowoczesnymi standardami, opieki okołoporodowej – mówi Jan Adam Kłysz. - Stanowisko ma służyć zwróceniu uwagi na konieczność przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, dotykającym głównie kobiety, z którymi wiele z nich musi zmagać się samotnie. Nawiązując do historii naszego kraju, warto - świętując stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce - pamiętać o dzielnych mądrych Polkach, także mieszkankach powiatu kaliskiego, które wniosły swój wkład w rozwój naszego kraju i regionu w różnych dziedzinach, np. w nauce kulturze, sporcie czy oświacie. Ta pamięć jest fundamentem naszej tożsamości.
Przewodniczący Rady Powiatu, po przyjęciu stanowiska przez radnych, wręczył specjalnie przygotowaną, pamiątkową uchwałę aktualnie zasiadającym w Radzie Kobietom - Małgorzacie Banaś, Dorocie Karpieko, Alicji Łuczak oraz Alicji Skrzybalskiej a pozostałym podziękował za wiele lat służby mieszkańcom.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2018 ustanowił Rokiem Praw Kobiet i podkreślił znaczenie pierwszych parlamentarzystek: Gabrieli Balickiej, Jadwigi Dziubińskiej, Ireny Kosmowskiej, Marii Moczydłowskiej, Zofii Moraczewskiej, Anny Piaseckiej, Zofii Sokolnickiej i Franciszki Wilczkowiakowej oraz wszystkim orędowniczkom walki o równouprawnienie.
AW, Marta Wolarz, Starostwo Powiatowe w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze