W tej wojewódzkiej olimpiadzie Kalisz wraz z dwiema miejscowościami z anszego powiatu, Liskowem i Opatówkiem, tworzy największą grupę uczestników, bowiem ponad stu uczniów, napisawszy wcześniej test w swojej szkole, znalazło się w drugim etapie realizowanym w czwartkowe przedpołudnie w jednaj z sal wykładowych PWSZ. „Myślę, że tego typu testy umożliwiają młodzieży zapoznanie się z tematyką smogu, jak i również bezpieczeństwa, a także sposobu pracy i funkcjonowania Straży Miejskiej w Kaliszu” - mówił Mateusz Podsadny, wiceprezydent Kalisza.
Test zwierał nie tylko pytania z kilkoma odpowiedziami, ale także zadania otwarte, zmuszające młodzież do interpretacji i kreatywności. W walce ze smogiem edukacja może okazać się bronią najskuteczniejszą. „Edukacja sprawdza się w rożnych formach, poprzez konkursy, filmy, projekty, warsztaty, gry miejskie, foldery czy pikniki, które mają uwrażliwiać i pokazywać, że środowisko, w którym żyjemy jest bardzo ważne” – powiedział z kolei Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza.
Finaliści drugiego etapu pojadą do Poznania, gdzie przed komisją, wraz z młodzieżą z niemal całej Wielkopolski, prezentować będą projekty wpisujące się w hasło olimpiady „NIE dla SMOGU!”. „Myślę, że osoby, które zakwalifikują się z naszego terenu do finału, nawet jeśli nie zwyciężą, nie zdobędą indeksu, a będą miały ciekawy pomysł czy inicjatywę, to będziemy chcieli je wdrożyć” - obiecał Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza.
Nagrodą główną jest bowiem indeks na studia z zakresu bezpieczeństwa w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, ale – jak zapewnił komendant – żaden z uczestników ścisłego finału nie wyjedzie zeń z pustymi rękami. Koniec II Wielkopolskiej Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie zaplanowano na 20 marca.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze