Damian Kwiatkowski i Małgorzata Porażewska, absolwenci kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, w Jarocinie tworzyli przez całe wakacje. Ich dzieła nawiązują symbolicznie do historii festiwalu w Jarocinie: jeden mural, na ścianie kamienicy w zabytkowej części miasta, przedstawia starszą kobietę z gitarą, drugi (na niewysokim bloku mieszkalnym) – młodą dziewczynę z płytą winylową zespołu Oddział Zamknięty.
Dotychczas w ramach trwającego od dwóch lat projektu w Jarocinie tworzyło kilkudziesięciu artystów street-artowych. Wszystkie prace odwołują się do historii polskiej muzyki rockowej i samego festiwalu – na ścianach pojawiły się więc wizerunki punków czy milicyjna nysa. Twórcy prowadzili też warsztaty dla młodzieży. W ramach zajęć młodzi ludzie tworzyli własne projekty. - Założeniem warsztatów jest próba stopniowego opanowania „nielegalnie” powstających napisów na zabudowie miejskiej poprzez kanalizację twórczej energii młodzieży, która interesuje się graffiti i street-artem w proces kształtowania wizerunku miasta – czytamy na stronie internetowej projektu „Z kontrkultury w popkulturę”.
Dla Damiana „Kfiatka” Kwiatkowskiego takie działania to codzienność. Młody artysta jest jednym z autorów m.in. malowidła na budynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Regularnie bierze udział w festiwalach street-artowych. Jest także autorem graffiti z wizerunkiem Matki Boskiej przy ul. Chodyńskiego, przygotowanego na potrzeby filmu „Matka 24h” w reżyserii Marcina Janosa Krawczyka. Swoje prace – w nieco mniejszym formacie – prezentował m.in. w Galerii Foyer kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki oraz w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
MZ, fot. materiały prasowe organizatora
Napisz komentarz
Komentarze