Liczba chętnych do sprzątania Lasu Winiarskiego rośnie z roku na rok. 5 lat temu, w pierwszej edycji akcji wzięło udział 96 osób, a rok temu było ich już blisko dwa razy więcej. W czwartek, 2 października padł kolejny rekord. Ramię w ramię sprzątali wszyscy razem: pracownicy hal produkcyjnych, biur, asystenci i dyrektorzy.
Każdego roku akcja trwa tylko 2 godziny, a mimo to z lasu wynoszone są tony śmieci. - Wśród nich oprócz worków, plastiku, papierków, można znaleźć opony, fragmenty karoserii samochodowej, a nawet kompletne meble. Dlatego bardzo ważny jest także wymiar edukacyjny akcji; sprzątanie lasu jest okazją do przypomnienia wszystkim o tym, jak ważna jest segregacji odpadów - mówi Maciej Klęczek, dyrektor fabryki Winiary w Kaliszu. – To przy okazji wspaniała lekcja ekologii. Jestem przekonany, że każdy, kto zbierze w lesie kilka worków śmieci i zobaczy z bliska, jak bardzo niszczą one ekosystem, dwa razy pomyśli nad każdą wyrzucaną rzeczą i nad tym, co się z tymi śmieciami później stanie.
Foliowa torebka może się rozkładać ponad 100 lat, puszka po konserwie – 80 lat, a opona nawet 500 lat. - O ile odpady powstające w przemyśle i handlu są bezproblemowo segregowane i poddawane recyklingowi, o tyle te w naszych gospodarstwach domowych wymagają „specjalnej opieki” i naprawdę efektywnej zbiórki selektywnej. Z tego też powodu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań wspiera właściwe postępowanie z odpadami opakowaniowymi – dodaje Jakub Tyczkowski, prezes firmy Rekopol, która włączyła się w akcję sprzątania lasu.
Przedsięwzięcie to i wspieranie postaw ekologicznych wśród pracowników i społeczności lokalnej jest jednym z działań z zakresu Tworzenia Wspólnej Wartości (ang. Creating Shared Value, CSV), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu według Nestlé. Zgodnie z tą filozofią, aby odnosić długofalowe sukcesy biznesowe, trzeba przynosić korzyści całemu społeczeństwu. Dlatego pracownicy Nestlé sprzątają lasy, sadzą drzewa, świętują Dzień Bezpieczeństwa, propagują bezpieczeństwo i higienę pracy oraz angażują się w wiele innych podobnych akcji. Wsparcia udziela im Urząd Miejski, który tradycyjnie przekazał wolontariuszom worki na śmieci.
MIK, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze