Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kobiety w mundurach ZDJĘCIA

Stanowią 13% składu formacji. Nieprzeciętne, silne, zdeterminowane, gotowe na skrajne wyzwania, trudne dylematy. - Kiedy mężczyzna widzi las, one widzą drzewa – tak o ich precyzji, dokładności i szczególnych predyspozycjach przydatnych w działaniach taktycznych mówi sam gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. Kobiety - terytorialki na czas szkoleń w mundurze i oliwkowym berecie, na co dzień bohaterki domów i unikatowych profesji.
Kobiety w mundurach ZDJĘCIA

Kobiety od zawsze współtworzyły polską amię. Największy ich udział w walkach miał miejsce w czasie II wojny światowej, w ramach działalności Armii Krajowej, której tradycje z dumą dziedziczą WOT. Postawy ówczesnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę, do dziś stanowią inspirację i motywują do działania żołnierki, które obecnie są w szeregach OT. Przykładów takich kobiet jest w historii wiele, jednak jedna z nich jest szczególnie ważna dla Formacji. Gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych, a od lutego br. patronka 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta wśród patronów brygad OT.

Współczesne kobiety są równie silne i zdeterminowane do działania jak ich poprzedniczki. Ponadto wszystkie z kobiet WOT zgodnie podkreślą, że nie oczekują żadnej taryfy ulgowej. Zaznaczają że na poligonie, podczas wykonywania ćwiczeń nie ważna jest płeć, że żołnierz nie ma płci, tam liczy się skuteczność i determinacja.

A jakie są żołnierki 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej? Sam dowódca wielokrotnie podkreślał ich atuty zarówno jako zespołu, jak i w ujęciu personalnym. - Mają charyzmę i zapał w dawce często przekraczającej przeciętną. Motywacji im nie brakuje, a co doceniam szczególnie, to zdolności aktywacji innych, zapał sportowy i determinację – mówi o swoich żołnierzach płci żeńskiej płk Rafał Miernik. - Nie ukrywam, że są dla mnie wyjątkowe, a w dzień ich święta – chciałbym podkreślić to z podwójną mocą. Mocy zresztą też im nie brakuje. Skąd ją czerpią – to już tajemnica „słabej płci”, zdolnej do wyrzeczeń, znoszącej trudy porodów i wielowymiarowości. Łączyć życie prywatne i pracę zawodową z mundurem już jest trudno. One wielokrotnie dokładają do tej listy macierzyństwo, a podzielność ich uwagi pomiędzy te dwa światy, może fascynować. Mnie napawa dumą - dodaje.

Kim są kobiety-żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej? Jak same o sobie mówią - zwyczajnymi kobietami, ale lista profesji, którą na co dzień wykonują mówi sama za siebie. Spora ich liczba to aktywne sportsmenki, reprezentujące nasz kraj w zawodach międzynarodowych lub bardziej lokalnie albo uczące dzieci i młodzież wychowania fizycznego. Wśród naszych żołnierek są także nauczycielki różnych przedmiotów, trenerki personalne, pielęgniarki, ratowniczki medyczne, położne, i gospodynie domowe, ale także pracownice banków, księgowe oraz panie  prowadzące własną działalność gospodarczą różnego rodzaju.  Wśród młodszych roczników sporo jest także studentek i uczennic, głównie klas maturalnych o profilu wojskowym.

Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2100 kobiet, a 1885 z nich to żołnierze OT. Ilość kobiet w WOT, w okresie ostatniego roku, zwiększyła się aż trzykrotnie. Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród kobiet. Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je z służbą na rzecz Ojczyzny. Mogą pozostać sobą. 

Panie w WOT stanowią już 13 % całej Formacji. Jest to najwyższy odsetek kobiet należących do Formacji w całych Siłach Zbrojnych RP.

Źródło: 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama