Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Piaskownice pod folią, czyli radni o powietrzu

W Kaliszu pojawiły się nowe czujniki jakości powietrza. I temat ten stał się okazją do krótkiej dyskusji podczas ostatniej Sesji Rady Miasta na temat kaliskiego smogu i sposobów na jego przeciwdziałanie. Czy inwestować w sensory czy w oczyszczacze powietrza? Czy nie lepiej zwiększać dotację na wymianę pieców? Pojawił się też ciekawy, ale mało realny, bo bardzo kosztowny, pomysł budowy kominów z wirami rozbijającymi zanieczyszczenia powietrza. Aż w końcu jeden z radnych stwierdził, że w obawie o jakość tego, czym przyszło nam oddychać, zapętliliśmy się tak daleko, że być może należy tworzyć place zabaw … pod folią.
Piaskownice pod folią, czyli radni o powietrzu

Do tej pory stopień zanieczyszczenia powietrza śledziliśmy głównie dzięki stacji pomiarowej na Dobrzecu. Wyniki nie dotyczyły zatem wielu obszarów miasta, położonych znacznie niżej od największego kaliskiego osiedla.

Od niedawna możemy łatwo sprawdzić jakość tego, czym oddychamy w 4 punktach miasta. Czujniki zamontowano przy ul. Księdza Wacława Blizińskiego, ul. Górnośląskiej 56, ul. Śródmiejskiej 11 i na ratuszu –w oknie gabinetu wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka. - Zaproponowano nam 6 miesięcy bezpłatnego pilotażu, by pokazać, jak to działa. Stan powietrza możemy śledzić na aplikacjach mobilnych w systemie iOS i Android, na komputerach, co było dla mnie ważne, by szczególnie młodzież miała dostęp do tych informacji. Czujniki to tylko element większej układanki. Uważam, że podstawą powinna być edukacja. Planujemy organizować prelekcje, pokazy i doświadczenia dotyczące ochrony jakości powietrza – mówi wiceprezydent.

Czujniki przez pół roku działają za darmo, a po tym czasie miasto będzie musiało zdecydować o ich pozostawianiu bądź rezygnacji z usług firmy.

Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Kalisza

Radnych żywo zainteresował temat sensorów. Barbara Oliwiecka z Koalicji Obywatelskiej przypomniała, że wraz z radnym Piotrem Mrozińskim opracowali szereg rozwiązań długoterminowych i doraźnych związanych ze zwalczaniem smogu. Jednym z nich jest zamontowanie urządzeń pomiarowych na każdej szkole. – Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zakup oczyszczaczy powietrza dla żłobków i szkół, tak jak zrobił to np. Kraków? – zaproponowała radna SLD, Kamila Majewska.  Tę karuzelę pomysłów przerwał, na chwilę, radny PiS, Artur Kijewski. - Proszę nie brać tego do siebie. Ogólnie odnoszę wrażenie, że zaczyna się jakieś szaleństwo z tymi wszystkimi sprawami dotyczącymi czystości powietrza. Powiem tak: ja się zastanawiam, jak ja dożyłem 52 lat, bo kiedyś tylko palono węglem, może świadomość jest teraz większa, ok. (…) Nie wprowadzajmy rozwiązań, które są rozwiązaniami tymczasowymi. Jeżeli trzeba, to zamiast dokładać na te czujniki, które mają być w szkołach, żłobkach czy Bóg wie jeszcze gdzie dołóżmy na wymianę palenisk, żeby to ludzie polikwidowali. Bo co to da, że dziecko tylko w czasie żłobka będzie, a potem co? Na podwórko nie wyjdzie czy będą piaskownice pod folią? Nie wiem, zastanawiam się – mówił radny.

- Nie ma tutaj żadnej przesady. Powiem więcej, nie chcę wchodzić w szczegóły, ale robimy dużo w tym celu: interpelacje, odpowiedzi itd. Ale jeśli dzisiaj nie podejmiemy zdecydowanych działań, to za 30 lat nie będziemy mieli w ogóle do tego możliwości podejścia, bo nie będziemy mieć po co – odpowiedział radny Nowoczesnej, Piotr Mroziński. - AGH w Krakowie zajęło się tematem smogu w sposób głębszy. Walka ze smogiem to nie tylko wymiana pieców, to nie jest tylko forma edukacji, ale także przede wszystkim w rejonach tak zagęszczonych jak w Śródmieściu - budowanie kominów wietrznych, które powodowałyby tzw. wiry powietrzne. To jest temat bardzo trudny pod względem finansowym – dodał wiceprezydent.

Pomysłów jest zatem mnóstwo. Trzeba je usystematyzować, zdecydować się na najlepsze i co najważniejsze, zabezpieczyć na nie pieniądze.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 5°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama