W pierwszym rozdaniu zabrakło unijnych pieniędzy na rewitalizację pleszewskich terenów pokolejowych. Nową siedzibę Biblioteki Publicznej samorząd zbudował więc ze środków własnych. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego uruchomił jednak dodatkową pulę i udało się pozyskać 5,3 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Wartość całego pleszewskiego projektu „Rewitalizacja miasta Pleszewa” to 6,3 mln zł.
Środki te pokryją budowę nowej siedziby Biblioteki Publicznej. Projekt obejmuje także pierwszy etap zagospodarowania terenu przylegającego do budynku dawnego dworca. Wykonana będzie droga z bruku kamiennego o długości ponad 200 m, łącząca ul. Targową z Ogrodową, gdzie powstaną cztery miejsca postojowe dla autobusów oraz mini centrum przesiadkowe. Będzie także ciąg pieszy przy torach i rozległe tereny ekspozycyjne pod gabloty, a także eksponat zabytkowego parowozu, który przejdzie renowację.
Całość uzupełni zieleń i stylizowane oświetlenie. Obecnie samorząd jest na etapie rozstrzygania przetargu. Warto dodać, że w czerwcu rozpocznie się remont ul. Kolejowej, przy której swój adres ma pleszewska biblioteka. W budowie jest także nowa siedziba Domu Kultury. Inwestycja jest również dofinansowana z Unii Europejskiej. - Dwa razy więcej pieniędzy wydajemy, kiedy rewitalizujemy tereny zabytkowe, niż kiedy budujemy od podstaw – powiedziała podczas konferencji prasowej Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która w imieniu samorządu podpisała umowę z władzami Miasta i Gminy Pleszew na pozyskiwanie zewnętrznych środków.
Piotr Kusiakiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pleszewie podkreślił natomiast, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy jest to drugie duże dofinansowanie, co świadczy o bardzo dobrej współpracy z Urzędem Województwa Wielkopolskiego.
AW, Anna Bogacz, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze