Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Akademia Kaliska od 1 października? Posłowie PiS złożyli projekt ustawy, ale obrady Sejmu zawieszono

To ważny krok w kierunku utworzenia Akademii Kaliskiej, ale trzeba przyznać, że można było wykonać go wcześniej. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Kalisza złożyli „rzutem na taśmę” projekt ustawy, która w miejsce PWSZ z dniem 1 października tworzy Akademię Kaliską. To byłby symboliczny i dosłowny sukces akurat na 20-lecie istnienia tej uczelni. W Sejmie, posłów, którzy zagłosowaliby „za” na pewno by nie brakło, ale zabrakło czasu. Posiedzenie Sejmu zawieszono aż do połowy października. Co dalej z Akademią Kaliską? I czemu posłowie z tak ważną dla uczelni i Kalisza ustawą zwlekali do ostatniej chwili?
Akademia Kaliska od 1 października? Posłowie PiS złożyli projekt ustawy, ale obrady Sejmu zawieszono

Przekształcenie PWSZ w Kaliszu w Akademię Kaliską – to główny cel wszystkich dotychczasowych rektorów uczelni. I jak dotąd cel niezrealizowany. Wykonać go za punkt honoru postawił sobie prof. Andrzej Wojtyła, senator z ramienia PiS, a od 2018 roku rektor kaliskiej PWSZ. - Chciałbym oficjalnie ogłosić, że właśnie rozpoczynamy operację pod tytułem „Akademia Kaliska” – powiedział senator Wojtyła  dokładnie dwa lata temu, we wrześniu 2017 roku. Pierwszym najważniejszym wymogiem było uruchomienie studiów doktoranckich. - Akademia musi być utworzona w drodze ustawy, bo tak mówi nowa ustawa tzw. „2.0” o szkolnictwie wyższym. Standardy uczelni akademickiej spełniliśmy, ponieważ posiadamy już w tej chwili prawa do doktoryzowania w dziedzinie nauk o zdrowiu. W trakcie rozpatrywania przez Centralną Komisję do spraw stopni i tytułów jest nasz drugi wniosek o uzyskanie praw do doktoryzowania na bezpieczeństwie wewnętrznym – wyjaśniał prof. Wojtyła 26 sierpnia podczas konferencji prezentującej kandydatów PiS-u do parlamentu.

Wniosek o zgodę na kształcenie doktorantów na drugim kierunku uczelnia złożyła w kwietniu i czeka na odpowiedź Komisji. A dopiero przed kilkoma dniami do Marszałka Sejmu trafił projekt ustawy o utworzeniu Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu.

W dokumencie czytamy, że Akademia Kaliska miałaby zostać utworzona od 1 października 2019 roku… - Chciałbym, aby od 1 października już była Akademia. Oczywiście w organizacji, bo to się nie da zlikwidować PWSZ i utworzyć w jednym dniu Akademii Kaliskiej. Chodzi nam o to, byśmy uzyskali prawo do  doktoryzowania na drugim kierunku, ponieważ wtedy będziemy mogli utworzyć szkołę doktorską i być prawdziwą akademią – tłumaczy rektor prof. Andrzej Wojtyła.

Jak czytamy w projekcie – „utworzenie Akademii Kaliskiej będzie miało pozytywne skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne, m.in. poprzez przygotowanie wysoko wykwalifikowanej kadry dla lokalnego rynku pracy, zwiększenie możliwości rozwoju zawodowego absolwentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia”. (…) „Ustawa zbieżna jest z celami realizowanymi przez obecny Rząd Rzeczypospolitej Polskiej, a polegającymi na wyrównywaniu szans rozwojowych terenów pozametropolitalnych (…)”.

Wczoraj, we wtorek 10 września projekt skierowano do pierwszego czytania w Komisjach. I tu dokument utknął. Obrady Sejmu bowiem przerwano i zostaną wznowione 15 października, czyli już po wyborach, ale nadal w „starym składzie” i układzie sił poselskich.

A to oznacza, że termin 1 października, z którym miała oficjalnie powstać Akademia Kaliska najprawdopodobniej jest nieaktualny. Prawo nie działa przecież wstecz. Gdyby posłowie złożyli projekt wcześniej, z pewnością byłby już zatwierdzony przez parlament. Jak mówi nam Jan Mosiński, jeden z autorów dokumentu, był „szereg innych ważnych spraw natury ogólnopolskiej i to one miały priorytet w pracach legislacyjnych”. I dodaje - Uważam, że to i tak jest sukces, biorąc pod uwagę zapowiedzi naszych poprzedników, którzy zapowiadali Akademię Kaliską, a przez 8 lat nie potrafili nawet projektu ustawy napisać. 

A przyjęta w tej kwestii Ustawa rozpocznie proces przekształcenia PWSZ w Akademię, który potrwa co najmniej kilka miesięcy. Projekt zakłada również, że koszty likwidacji PWSZ w Kaliszu oraz związane z organizacją Akademii zostaną pokryte przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wniosek rektora Akademii. Szacuje się, że koszty te wyniosą ok. 500 000 złotych.

Obecnie w PWSZ w Kaliszu studiuje ponad 3400 studentów na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych i podyplomowych. W ciągu 20 lat istnienia mury uczelni opuściło ponad 16 000 studentów. Uczelnia oferuje kształcenie na 18-kierunkach w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, nauk medycznych, społecznych, ścisłych i przyrodniczych.

Agnieszka Gierz, fot. archiwum, PWSZ w Kaliszu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/