Najbardziej utożsamiane z branżą spożywczą kaliskie osiedle Winiary zorganizowało swoje własne święto, które jak mówią organizatorzy być może na stałe wpisze się w jesienny kalendarz kaliskich imprez. – Mieszkańcy oczekiwali od nas takich inicjatyw, dlatego zorganizowaliśmy „Spiżarnię Winiary”. Kaliszanie mogą zaprezentować swoje produkty i swoje wyroby, a dodatkowo duże zakłady, które mamy w sąsiedztwie przyłączają się ze swoją ofertą – mówi Piotr Gulczyński, przewodniczący Rady Osiedla Winiary.
Chociaż impreza ze względu na pogodę została zaplanowana z niewielkim, bo tylko tygodniowym wyprzedzeniem, to swoje przetwory zaprezentowało 14 osób. Sprawdzoną i zdrową konfiturę z aronii, która nie może nie smakować przyniosła Jolanta Kowalska. - Sekretem jest ogromna zawartość witaminy C. Nie ma owocu w naszych ogródkach, który miałby taką zawartość witaminy C jak aronia. Trzeba pamiętać, żeby przed sporządzeniem konfitury tę aronię mocno zamrozić, żeby straciła goryczkę - zdradza. Z kolei inna mieszkanka osiedla, Irena Wieczorek-Szwaczyńska na pikniku pojawiła się z całym koszykiem łakoci. – Rzadko robię przetwory, ale w tym roku postarałam się i zrobiłam pomidory koktajlowe w zalewie, ogórki karbowane z marchewką i sos do pieczeni śliwkowo – pomidorowo – jabłkowy - mówi.
Obok znanych z dziada pradziada przetworów nie zabrakło także dań autorskich i eksperymentalnych. Na stole pojawił się mus z cukinii i czosnku, buraczki z chrzanem, a obok mocno rozgrzewającej wiśniówki i malinówki stanęła pigwówka z ziołami. Jednym słowem, było w czym się rozsmakować. Podobnego zdania było jury konkursu, które ostatecznie wyłoniło 10 zwycięskich dań i wręczyło 4 nagrody pocieszenia.
Ewelina Samulak
Nagrodzeni
Jolanta Maria Kowalska (konfitura z aronii)
Mieczysław Mikołajewski (dżem jabłkowo-gruszkowy; dżem brzoskwiniowy; buraczki z chrzanem; grzyby z ketchupem; ogórki z musztardą; jałowcówka; kminkówka; wiśniówka)
Barbara Tworek (dżem z dyni z nutą jabłka i cynamonu; ogórki w przecierze pomidorowym)
Beata Kurzajczyk (ratafia; cukinia w zalewie z chili i czosnkiem; dynia z cytrusami)
Aleksandra Szymańska (mus z jabłek)
Michał Przepiórka (dżem z dyni; mus jabłkowy)
Jadwiga Owczarek (dżem dyniowo – jabłkowy(
Irena Wieczorek – Szwaczyńska (dżemy – mix; sos do pieczeni; pomidorki koktajlowe; nalewka – pigwówka ziołowa)
Jadwiga Nester (nalewka miętówka, sos pikantny do mięsa)
Małgorzata Gulczyńska (nalewka z wiśni; nalewka z malin; nalewka z aronii)
Magdalena Kolańska (nalewka z aronii; nalewka z malin; dżem z malin; ogórki kiszone; pasta paprykowa – ostra)
Oliwia Karolak (marchewka konserwowa)
Stefania Woźna (grzyby z lasu winiarskiego)
Ewa Witczak (chleb ze smalcem)
Najciekawsze przepisy
1. Konfitura z aronii
Składniki: 1 kg aronii, 1 kg słodkich gruszek, 1 kg kwaskowych jabłek, 1 kg cukru, ½-1 szklanki cukru.
Aronia powinna być wcześniej zamrożona – gubi goryczkę !!!
Owoce aronii zalać wrzątkiem ( 2L ) i odstawić na 1 godz. Zagotować cukier i wodę. Na gorący syrop wrzucać odcedzoną aronię. Gotować 20 minut, mieszając. Odstawić na 1 godzinę i ponownie zagotować. Dodać drobno pokrojone jabłka i gruszki. Odstawić na 24 godziny i ponownie przesmażyć. Powinno odparować jak najwięcej wody. Wkładać gorące do słoików. Można zapasteryzować. Jeżeli nie chce się zagęścić można dodać żelfix. Smakuje najlepiej z białym serem lub serami pleśniowymi.
Autor: Jolanta Maria Kowalska
2. Ratafia
Do wykonania ratafii potrzebny jest balon z szeroką szyjką lub bardzo duży słój oraz dużo spirytusu o mocy 70%. Do słoja wrzuca się owoce w miarę dojrzewania. Należy zawsze dodawać mniej więcej taką samą ilość owoców. Można je ważyć lub mierzyć objętość. Po wsypaniu kolejnych owoców należy dolać spirytusu aby owoce były zakryte. Zazwyczaj do rafi dodaje się: truskawki, czereśnie, wiśnie, agrest, porzeczki, śliwki, gruszki, owoce dzikiej róży tarniny, aronii, głogu. Cytrusy oraz owoce suszone. Po dodaniu ostatniej porcji owoców nalewkę maceruje się przez miesiąc a następnie zlewa nalew a owoce zasypuje cukrem. Kiedy cukier się rozpuści ( trwa to ok. miesiąca ) zlać syrop i połączyć z nalewem. Nalewkę odstawić do sklarowania na 3 miesiące. Klarowaną nalewkę zlać znad osadu i odstawić do dojrzewania na ok. pół roku. Pozostałe owoce można zalać wódką i po miesiącu można się cieszyć smacznym likierem owocowym
Autor: Beata i Mariusz Kurzajczyk
3. Dżem dyniowo – Jabłowy
3 kg jabłek, 3 kg dyni, 1 cytryna ( sok ), 3 galaretki brzoskwiniowe ( Winiary ) 1 kg cukru.
Przygotowanie:
Jabłka i dynie pokroić w kostkę i prużyć w garnku. Potem dodać sok, cukier, galaretki i dobrze zagotować. Gorące nakładać do słoi.
Autor: Jadwiga Owczarek
4. Ogórki z musztardą
Składniki: 5 kg ogórków, 3 cebule, 250 g musztardy, sól, pieprz, ziele angielskie, koper, 4 litry wody.
Przygotowanie: Ogórki pokroić i włożyć do słoików. Musztardę z cebulą i przyprawami dodajemy do wody i całość gotujemy przez 5 minut. Następnie gorący wywar nalewamy do słoików z ogórkami.
Autor: Mieczysław Mikołajewski
5. Pomidorki koktajlowe
Pomidorki koktajlowe ułożyć w słoiczku. Przygotować zalewę: ½ łyżeczki cukru, 1 szklanka wody – niechlorowanej, 1 szklanka octu winnego, łyżeczka soli morskiej gruboziarnistej, liść laurowy, 2 ziarna ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu kolorowego, 10 ziaren gorczycy. Zagotować, zalać i pasteryzować 20 min.
Autor: Irena Wieczorek – Szwaczyńska
6. Mus Jabłowy
Składniki: Jabłka
Przygotowanie: Jabłka należy umyć, obrać i usunąć gniazda nasienne. Następnie pokroić w małe kawałki i wrzucić do garnka, najlepiej takiego z grubym dnem. Ciągle mieszając doprowadzić do wrzenia. Dusić tak długo aż jabłka się rozpadną. Aby przyśpieszyć ten proces można je zmiksować. Gorący mus nakładać do umytych i wyparzonych słoików, zakręcać i obracać do góry dnem. Słoiki owinąć kocem, tak aby jak najdłużej stygły. Po całkowitym ostudzeniu ułożyć w swojej spiżarni.
Ten mus jest idealny do wszystkiego. Nadaje się do jabłeczników lub jako dodatek do naleśników, jogurtów czy deserów. Jest idealnie słodki. Lecz bez cukru.
Autor: Aleksandra Szymańska
7. Nalewka z aronii
Składniki: 2 kg aronii ( nawet 2 ½ kg ), 200 liści wiśni ( zielonych zdrowych – najlepiej zebrać latem i zamrozić )
Przygotowanie: Aronie wrzucić do zamrażalnika na 2 dni. Po 2 dniach wrzucić do garnka liście z wiśni i aronie. Zalać 1 ½ litra wody. Zagotować i prużyć ok. ½ godz. Następnie wylać wywar na SITO i mocno odcedzić. Do ciepłego soku dosypać 40 gr. Kwasku cytrynowego i wymieszać. Dosypać 1-2 kg. Cukru. Jak ostygnie dodać 1 litr spirytusu. Zlać do butelek.
Autor: Małgorzata Gulczyńska
Napisz komentarz
Komentarze