Roksana Vikaluk pochodzi z Ukrainy, mieszka i tworzy głównie w Polsce, w Niemczech i na Ukrainie. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Tarnopolu (Ukraina), poznając tajniki brzmienia fortepianu klasycznego. Naukę kontynuowała w Polsce pod kierownictwem Ewy Bem w Policealnym Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. Wraz z dyplomem magistra na Akademii Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (kompozycja i aranżacja, kl. prof. Andrzeja Zubka) pozyskała wiedzę o wewnętrznej budowie kompozycji muzycznej. Współpraca z Józefem Skrzekiem (SBB), Szymonem Szurmiejem i Janem Szurmiejem (Teatr Żydowski, Warszawa), Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Trio Andrzeja Jagodzińskiego i wielu innymi znakomitymi twórcami miała ogromny wpływ na jej rozwój artystyczny.
Wspólnie z niemieckim multiinstrumentalistą Wolframem Spyrą (DER Spyra) tworzy duet Moon&Melody oraz prowadzi Galerię Dźwięku WorldWideWindow (Berlin).
Śpiewa i akompaniuje sobie na fortepianie, instrumentach elektronicznych i bębnach, komponuje muzykę, aranżuje, zajmuje się działalnością pedagogiczną. Jako aktorka realizuje się na scenie teatralnej. Śpiewa w 10 językach. Eksperymentuje. Jest autorką oraz współautorką ponad 10 płyt, w tym MIZRAH (wyd. miesięcznik JazzForum, 2002 r.), którą udało się zrealizować dzięki nagrodzie otrzymanej z rąk Czesława Niemena na konkursie Nowa tradycja w Warszawie.
Inspiracji szuka wszędzie, najwięcej jednak czerpie z folkloru słowiańskiego, w tym ukraińskiego oraz bliskowschodniego, a wpływy neoklasycyzmu, jazzu i elektroniki inspirują ją do odkrywania nowych przestrzeni brzmieniowych.
Jest autorką muzyki do spektaklu „Jaskółka” (reż. Żanna Gierasimowa, Teatr Rampa, Warszawa), w którym występuje również jako śpiewająca aktorka, a także współautorką spektaklu „Taki jeden dień” (z Moniką Chrząstowską, wg powieści Szolema Alejchema).
Obecnie występuje m.in. w spektaklu Xięgi Schulza w reż. Jana Szurmieja, w którym wciela się w postać Lunarnej Bogini (rola główna), Teatr Polski, Wrocław.
Koncert pt. „Ja przez Ja” odbędzie się w pierwszą niedzielę grudnia o godz. 17:00 w CKiS w Kaliszu. Wstęp wolny – wejściówki są już do odbioru w kasie Kina Centrum przy ul. Łaziennej 6.
Impreza realizowana jest przy udziale środków finansowych Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu Cykl wydarzeń kulturalnych „zwiersz się z nami pod wieczór” – Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, umowa nr 91/DK/2019 z dnia 15 kwietnia 2019
Wybrana dyskografia:
Mizrah (2002),
Barwy (2005),
Jaskółka (2008),
Drzewo Światów (książka+płyta, 2010),
Overture (z Wolframem Spyrą, 2011),
Requiem (z Wolframem Spyrą, 2017),
Personnages (2018)
Współpraca, m.in.
zespół Mizrah
Wolfram Spyra
Józef Skrzek
Piotr Wojtasik
Tomasz Szukalski
Żanna Gierasimowa
Szymon Szurmiej
Jan Szurmiej
Teatr Żydowski (Warszawa)
Teatr Polski (Wrocław)
MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze